V spolupráci so Zemplínskym múzeom v Michalovciach, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, plánuje vo svojom výstavnom priestore EMELET sprístupniť výstavu s názvom Výber z fauny Zemplína. Vystavované predmety pochádzajú z výberu exponátov bohatej stálej Prírodovednej expozície Zemplínskeho múzea, prezentujúcej 353 preparátov vtákov a 58 preparátov cicavcov. Autorom výstavy je Ing. Tibor Vongrey, zoológ múzea v Michalovciach.
Nakoľko je väčšia časť rozlohy Dolného Zemplína tvorená Východoslovenskou rovinou, na Slovensku predstavuje, vo svojej východnej časti, jedno z najrozsiahlejších mokraďových území. Nachádzajú sa tu početné korytá riek, kanálov, mŕtvych ramien, močiarov, mokré lúky, bahenné oblasti, polia, suché lúky, poľné lesíky, kroviny a záhrady, rybníky, či vodné nádrže. Všetky spomínané biotopy sú domovom rozmanitých druhov vtákov a cicavcov.
Vzhľadom na charakter územia sa mnoho voľne žijúcich vtákov a cicavcov viaže práve na biotopy tejto oblasti.
Na výstave je umiestnených 60 kusov preparovaných zvierat. V prvej vitríne púta pozornosť 11 lebiek. Okrem iných aj Vlka dravého, Líšky hrdzavej, Jazveca lesného, Šakala zlatého, či Srny hôrnej. Druhá a tretia vitrína poukazujú na vodné vtáctvo, ku ktorým patria tzv. bahenní bojovníci. Tí sa na Zemplíne vyskytujú len v čase jarnej a jesennej migrácie. Radíme sem Kalužiaka štíhleho, Kulíka piesočného, Bojovníka bahenného, Hvizdáka veľkého, ale aj Močiarnicu tichú, Žeriav popolavý i Čapličku vlasatú. V ďalšej sklenenej vitríne je vystavená skupina druhov, hniezdiacich na našom Zemplíne – kačice. V piatej vitríne návštevníci uvidia aj živočíchy viažuce sa na ľudské sídla. Z nich je známy Bocian biely, ktorý je považovaný za vtáčí symbol Zemplína. Nájdeme tu Kuvika vrabčieho, ale aj dravce- Jastraba krahuleca, Kaňu sivú, Myšiaka hôrneho a ďalšie. Drobné spevavce sú zastúpené v poslednej vitríne výstavného priestoru. K pozoruhodným exemplárom patria: Trasochvost žltý, Stehlík pestrý, Glezg hrubozobý, Včelárik zlatý, Holub hrivnák. Toto je len časť menovaných zvierat a živočíchov, ktoré budú najbližšie týždne vyinštalované v Andrássyho kaštieli. Okrem uvedených vtákov sú súčasťou výstavy aj Diviak lesný, Diviak lesný, Bobor európsky, Šakal zlatý, Los mokraďový, ktorých zhliadnu voľne v priestore pozorní hostia múzea a priaznivci živočíšnych druhov, vyskytujúcich sa v určitom prostredí.
Výstava potrvá do 21. apríla 2014.