Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach zavádza nové unikátne riešenie na Slovensku, ktorého úlohou bude pomáhať ohrozeným novorodencom z celého východoslovenského regiónu. Malí pacienti dostanú vďaka nemu potrebnú lekársku pomoc oveľa rýchlejšie než tomu bolo doteraz.
Nová technológia a unikátne riešenie od spoločností Microsoft,DATALAN a Intel umožní vykonať prvotnú diagnostiku novorodenca už v lokálnej nemocnici a nebude tak potrebné na ňu čakať až do prevozu novorodenca na kliniku do Košíc. „Potrebné údaje sa elektronicky odošlú priamo na kliniku už počas transportu. Dieťa tak dostane potrebnú pomoc priamo pri prevoze a v Košiciach ho bude čakať pripravený tím lekárov detailne oboznámený s jeho zdravotným stavom,“ vysvetľuje prednosta Kliniky neonatológie LF UJPŠ a DFN v Košiciach MUDr. Peter Krcho, PhD. „Nové technológie nám pomôžu ušetriť drahocenný čas, ktorý je pri záchrane detského života často rozhodujúci.“ Košická nemocnica je najväčším centrom pre kriticky chorých novorodencov, a predpokladá sa, že projekt Mobilita v neonatológii môže v budúcnosti vo východoslovenskom regióne pomôcť až 150 deťom ročne. Približne takýto počet malých pacientov sa totiž každoročne na košickú kliniku preváža z 10 lokálnych nemocníc.
„Myšlienka využitia technológií pri pomoci najrizikovejším pacientom vznikla počas môjho pobytu v USA už v roku 1999“, hovorí MUDr. Peter Krcho a dopĺňa: „V roku 2005 sme na klinike spustili „bedside“ databázu pacientov vybudovanú od inkubátora do nemocničnej databázy. V posledných rokoch projekt vďaka extrémne rýchlym zmenám IT technológií nadobudol reálny podklad a od minulého roku už v určitej forme funguje priamo pri inkubátoroch.“
Košická Klinika neonatológie je zároveň jedinou na Slovensku, ktorá nasadenie takejto technológie pripravuje. Deje sa tak aj vďaka finančnej pomoci spoločností DATALAN, Microsoft a Intel, ktoré celý projekt pre nemocnicu zabezpečia po technologickej stránke. „Spoločnosť Microsoft v spolupráci s jej partnermi dlhodobo podporuje aj projekty zamerané na oblasť zdravotníctva a teší nás, že naše technológie nájdu uplatnenie aj v projekte Mobilita v neonatológii. Spolupráca s košickou Klinikou neonatológie môže poslúžiť ako inšpirácia aj pre ďalšie podobné partnerstvá, prospešné pre celú spoločnosť,“ povedal Markus Breyer, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia. Podobne sa na spoluprácu pozerá aj DATALAN. „V roku 2013 sme výrazne posilnili svoje pôsobenie aj v oblasti zdravotníctva. Teší nás, že výsledky našich investícii budú môcť oceniť lekári, malí pacienti aj ich najbližší,“ uviedol Michal Klačan, člen predstavenstva DATALAN-u. „Aj vďaka moderným technológiám budú môcť lekári už pri transporte rýchlo a presne diagnostikovať stav malých pacientov v ohrození života a vytvoriť tak najlepšie podmienky pre ich stabilizáciu.“
„Detská fakultná nemocnica Košice patrí medzi európske centrá excelencie v neonatológii. Už v roku 2007 ako prvá nemocnica v strednej a východnej Európe začala využívať mobilné technológie pre kvalitnejšiu starostlivosť o detských pacientov,“ dodal Pavel Kubů, manažér spoločnosti Intel pre projekty v zdravotníctve v strednej a východnej Európe.
Projekt Mobilita v neonatológii by mal byť jedným z mnohých, ktoré pomôžu pozdvihnúť slovenské zdravotníctvo na vyššiu úroveň. „Som rád, že IT spoločnosti si uvedomujú dôležitosť nasadzovania moderných technologických riešení v zdravotníctve. Dnešné prezentované riešenie je vynikajúcim príkladom aj toho, aký význam má širokopásmové pripojenie, ak je dostupné v ktoromkoľvek meste a obcí na Slovensku,“ vyhlásil digitálny líder a štátny tajomník MF SR Peter Pellegrini.
Technická špecifikácia
Činnosti pracovníkov klinky počas prevozu zefektívni moderná tabletová aplikácia. Zjednoduší vypĺňanie povinných formulárov a automatizuje zadávanie a kontrolu dát o zdravotnom stave pacienta. Multimediálne schopnosti tabletu zároveň umožnia audiovizuálne dokumentovať stav pacienta a prostredníctvom mobilného pripojenia na internet konzultovať aktuálnu situáciu priamo s expertami na klinike. Vďaka online pripojeniu a bezpečnej synchronizácii informácií cez cloudovú infraštruktúru budú všetky informácie na klinike dostupné ešte pred príchodom výjazdu. Tablet takisto komunikuje s príručným ultrazvukovým zariadením, preberá jeho dáta, ktoré pripojí k celkovému záznamu o stave pacienta pred transportom a počas neho. Všetky potrebné informácie sa tak zhromažďujú automaticky na jednom mieste a sú bezpečne, no najmä v dostatočnom predstihu k dispozícii pri nasledujúcej liečbe.
Kontakt pre médiá
Marek Bezák, mediamedia, marek@mediamedia.sk, 0918 345 802