Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu otvoria 7. – 8. novembra 2014 už svoj 20. ročník. Organizátormi ojedinelého zimného festivalu Rok na Gemeri sú Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie KSK, a Mesto Rožňava.
Tohtoročný festival sa dočkal zásadných a inovatívnych zmien tak v jeho organizácii, ako aj dramaturgii. „V piatok 7. novembra sme upriamili pozornosť na interaktívne vyučovanie regionálnych prvkov a tradičnej ľudovej kultúry pre deti rožňavských základných škôl. Už od rána na nich čakajú zaujímavé tvorivé dielne pod vedením skúsených lektorov v Mestskej radnici, Centre voľného času, Galérii Baníckeho múzea, či v Knižnici P. Dobšinského v Rožňave. Malí remeselníci si tak budú môcť vyskúšať prácu so šúpolím, kožou, drevom, prútím, krosnami, či naučiť sa fortieľu gemerskej paličkovanej čipky a modrotlače. Tanečné dielne zaručujú pohybové aktivity na ľudovú nôtu a zaručenú zábavu poskytne aj dielňa gemerského nárečia,“ uviedla pracovníčka GOS Mária Hlaváčová.
Severná časť rožňavského námestia o 10:00 hodine prostredníctvom miestnych nositeľov tradícii, folklórnych kolektívov a gemerských remeselníkov sa premení na malé folklórne mestečko. Vidieť diela zručných remeselníkov, ochutnať regionálne špeciality alebo sa zabaviť pri programe folklórnych kolektívov z Pače, Honiec, Čiernej Lehoty, Nižnej Slanej, Gočova a Rožňavy budete mať možnosť do 16.00 hodiny. Pre labužníkov tradičnej kuchyne, bude celé obdobie slávností pripravené obedové menu gemerských špecialít v reštaurácii Tri Ruže
Festival Rok na Gemeri sa tradične konal v Slavošovciach, avšak počas svojej dvadsaťročnej histórie prešiel mnohými organizačnými a dramaturgickými zmenami. Poslednou a významnou zmenou bolo rozhodnutie organizátorov ďalšie ročníky festivalu realizovať v Rožňave, kde sú vyhovujúce podmienky tak sociálneho, ako aj technického zázemia. Slavošovským divákom na znak vďaky za 18. úspešných rokov je venovaný špeciálny program Zahrajže mi, Ďatelinka. O 16:00 hodine v slavošovskom Kultúrnom dome vystúpi folklórny súbor Úvrať z Poltára s rozkazovačmi a ľudovou hudbou Ďatelinka pod vedením známeho primáša Ondreja Molotu.
„V piatok 7. novembra o 16:00 hodine na námestí Baníkov vyvrcholí veľkolepý projekt ROZTANCOVANÁ ROŽŇAVA určený pre širokú verejnosť a milovníkov gemerského folklóru. Maratón čardášu s názvom Gemer tancuje slovenský, maďarský a cigánsky čardáš nesie v sebe spojenie rôznorodých kultúr na Gemeri,“ uviedla Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Pre všetkých nadšencov tanca, ale aj veselej zábavy je tu preto pripravené spoločné tancovanie v severnej časti námestia Baníkov pod vedením choreografov Michala Richtarčíka, Vlada Michalka a Attilu Oláha.
V podvečerných hodinách organizátori v priestoroch radnice pripravili výstavu fotografií z toho najlepšieho, čo sa za 19 rokov v archíve festivalu našlo. Výstavu doplnia výtvarné diela z plenéru miestnych autorov pod názvom Rejdová v obrazoch. Po otvorení výstavy čaká návštevníkov veselý program Čo hlava, to rozum, – vtipné rozprávanie gemerských rodákov o živote gemerčanov vo svete, ale aj prezentácia kníh gemerských autorov obohatená melódiami ľudovej hudby. Mimoriadny úspech na tohtoročnom Gemerskom folklórnom festivale v Rejdovej si odniesol programový blok režiséra Jána Liptáka s názvom Piesne vojnou písané, ktorý bol, venovaný 100. výročiu vypuknutia I. svetovej vojny. O 19:00 hodine v priestoroch radnice, Vám usporiadatelia prinášajú jeho reprízu doplnenú o účinkovanie slovenského folklórneho súboru Lipa z Budapešti. Raz do roka i v pekle hostina býva je ten pravý názov pre neviazanú ľudovú veselicu s gemerskými folkloristami v podnikoch Hells Bells pub, Larsen bar a Tri ruže, ktorá ukončí piatkový večer.
V sobotu 8. novembra o 17:00 hodine v rožňavskej športovej hale začína trojhodinový galaprogram. V jubilejnom programe režiséra Martina Urbana sa predstavia folklórne skupiny Bystränky z Rožňavského Bystrého, Dolina z Gemerskej Polomy, Bučina z Pače, Genšenky z Honiec, Hôra z Rejdovej, Gočovan z Gočova, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Radzim z Vyšnej Slanej, Hrabina z Nižnej Slanej, Škorec z Vidinej, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy, Stromíš z Vlachova, Háj z Rimavskej Soboty a Lipa z Budapešti. Hovoreným slovom bude program sprevádzať Katarína Birková. 20. ročník slávností zvykov a obyčají Gemera a Malohontu ROK NA GEMERI ukončí tanečný dom s manželmi Sýkorovcami, kde sa budú môcť návštevníci zabaviť do sýtosti.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Košického samosprávneho kraja.
Kontakt:
Mgr. Mária Hlaváčová, Gemerské osvetové stredisko v Rožňave
gos@gos.sk +421 902 268 294