10.4. – 28.6.2014 v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi
V Galérii umelcov Spiša vystavia reprízu unikátnej výstavy Galérie mesta Bratislavy z diel 27 výtvarníkov a ich detí „Zostane to v rodine „.
Výstava ZOSTANE TO V RODINE / VSTUPY DETÍ DO TVORBY RODIČOV – UMELCOV (A NAOPAK) v autorskej koncepcii Mgr. Daniely Čarnej bude sprístupnená od 10.apríla 2014 do 28. júna 2014 v Galérii umelcov Spiša (GUS) v Spišskej Novej Vsi. Výstava je uvedená v rámci projektu galérie „Sonda“. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok, dňa 10. apríla o 16 hod.
Vystavujúci autori:
Milan Bočkay so synom Marcelom – Ladislav Čarný so synom Jurajom – Anton Čierny s dcérou Johankou – Pavlína Fichta Čierna s dcérou Johankou – Rudolf Fila so synom Vítom, Marekom a vnukom Lukášom – Dorota Filová so synom Marekom – Daniel Fischer so synom Filipom a dcérou Elou – Květa Fulierová s dcérou Miriam – Jozef Jankovič s dcérou Sabinou – Michal Kern so synom Michalom – Július Koller s vnukom Michalom – Vladimír Kordoš so synom Samuelom – Martin Knut so synom Leom – Kunst-Fa (Erik Binder, Gabika Binderová so synmi Maxom a Alexom) – Stano Masár so synom Filipom – Juraj Meliš so synom Jurajom – Eva Cisárová-Mináriková so synmi Matúšom a Lukášom – Dezider Tóth (Monogramista T.D) so synom Šimonom – Vladimír Popovič s vnukom Maximiliánom – Veronika Rónaiová so synom Petrom a dcérou Barbarou – Peter Rónai s vnukom Samuelom – Rudolf Sikora so synom Michalom – Dana Sochorová s dcérou Katarínou – Ľubo Stacho so synom Ondrejom a dcérou Pavlínou – Emöke Vargová s dcérou Laurou
Zlaté časy prvotného objavenia detskej tvorby ako nového inšpiračného zdroja umenia sú dnes minulosťou. Detská tvorivosť je vnímaná ako jeden z legitímnych a samozrejmých inšpiračných zdrojov profesionálneho umenia, no zasahuje skôr do oblasti záujmu výtvarnej pedagogiky než teórie umenia, ktorá ho eviduje len okrajovo, väčšinou v jednej kategórii s inými formami neškoleného prejavu. Aj keď možno nenápadne, detská tvorivosť je však vo svete „vysokého“ umenia stále prítomná. U výtvarníkov všetkých generácií, aj u tých, ktorí detskú tvorivosť svojou tvorbou inak nereflektujú, nájdeme diela, ktoré vznikali v špecifickej spolupráci s deťmi ako prirodzené vyústenie vzťahu rodiča a dieťaťa, (prípadne starého rodiča a vnúčaťa). Na začiatku skúmania spolupráce umelca a dieťaťa stála snaha nájsť autorov, v ktorých tvorbe sa vôbec vyskytuje. Ako sa však ukázalo, výnimkou sú skôr autori, v ktorých repertoári aspoň jedno takého dielo absentuje. Aj preto je výstava Zostane to v rodine selektívnym, nie komplexným výberom tvorby autorov, u ktorých sa viac či menej intenzívne objavuje fenomén priameho integrovania tvorivosti vlastných detí. Jej cieľom nie je analýza vývojových štádií detskej tvorivosti, ale hľadanie vstupov detí do procesu tvorby ich rodičov či starých rodičov a miesta ich stretávania, ktorým je plocha obrazu alebo priestor pred kamerou či objektívom fotoaparátu.
Antoine de Saint Exupéry v Malom princovi opisuje skúsenosť nepochopenia, keď ako dieťa nakreslil siluetu veľhada kráľovského požierajúceho slona, ktorého dospelí neboli schopní interpretovať inak ako klobúk: „Dospelí mi však poradili, aby som nechal to kreslenie otvorených a zatvorených veľhadov a zaujímal sa radšej o zemepis, dejepis, matematiku… Tak sa stalo, že som sa v šiestich rokoch vzdal maliarskej kariéry.“ Hodnotenie detskej tvorby v mnohom podlieha konvenciám a schematizmom.
Deti výtvarníkov však majú to šťastie, že ich rodičia si väčšinou uvedomujú silu a hodnotu detskej tvorivosti, a čo je podstatnejšie, berú ju vážne. Spôsoby ich spolupráce s deťmi vychádzajú z jedinečnosti vzájomných vzťahov a majú rôzne podoby: vznikajú formou priamej spolupráce, vzájomnej intervencie, inšpirácie či intrepretácie alebo privlastnením detského diela rodičom (a naopak). Výstava, ktorá predstavuje tvorbu 25 výtvarníkov rôznych generácií, nám tak môže sprostredkovať nové pohľady na ich tvorbu priamo cez „inšpiračné zdroje“, ktorými sa v istom období, alebo aj natrvalo, stali ich deti.
Daniela Čarná
KURÁTORKA: Daniela Čarná – Galéria mesta Bratislavy
GRAFIK: Stano Masár
PUBLIKÁCIA: Zostane to v rodine, vyd. Galéria mesta Bratislavy, 2013,
ISBN: 978-80-89340-53-8
LINK: www.gmb.bratislava.sk, www.umeniezblizka.gmb.sk