Vyjadrujeme plnú solidaritu s ukrajinským ľuďom v jeho snažení o viac demokracie, slobodu, dôstojný život a možnosť nezávislej voľby svojej budúcnosti. Skláňame sa pred spomienkou obetí represálií a nepokojov.
Uvedomujeme si, že Ukrajina bola v dvadsiatom storočí jedným z najskúšanejších regiónov Európy, ktorý ťažko trpel v dôsledku genocidálnych politík dvoch totalitárnych režimov, boľševického a nacistického. Nemal však vždy šťastie ani na vlastných vodcov.
Obraňujeme právo obyvateľov a obyvateliek Ukrajiny na odpor proti zneužívaniu moci, tyranii a útlaku v situácii, keď už všetko ostatné zlyhalo a keď sa odstraňoval demokratický poriadok a závažným spôsobom sa porušovali ľudské práva.
Obraciame sa na súčasné i budúce štátne a mocenské orgány Ukrajiny, aby sa vo svojej činnosti dôsledne držali princípov demokracie, ochrany základných práv a slobôd a efektívne zamedzili šíreniu extrémistických prejavov a hnutí.
Obraciame sa na predstaviteľov Ruskej federácie, aby nezneužívali situáciu na Ukrajine na zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny a plne rešpektovali jej suverenitu.
Zasadzujeme sa za zvýšenú angažovanosť európskych a regionálnych orgánov a inštitúcií v riešení krízy, najmä Európskej únie, ale aj OBSE, Rady Európy, Visegrádskej štvorky a BSEC (Organizácie pre ekonomickú spoluprácu v oblasti Čierneho mora). Sme za diplomatické riešenia, avšak nie také, ktoré obmedzia alebo spochybnia slobodnú vôľu Ukrajincov. Za riešenia, ktoré sú v súlade s Chartou OSN a s helsinskými princípmi OBSE, najmä čo sa týka ochrany európskej bezpečnosti, podpory integrity a suverenity Ukrajiny a plného rešpektovania všetkých ľudských práv jej obyvateľov a obyvateliek.
Bratislava, 3. marca 2014
Za HVS:
Kálmán Petőcz
predseda Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku
býv. veľvyslanec SR pri OSN v Ženeve