Na jednom pódiu pred Immaculatou oslávia Košice a francúzske mesto Marseille to, čo ich počas tohto roka spájalo. Obidve mestá boli nositeľmi hrdého titulu Európske hlavné mesto kultúry. Koncert Dve v jednom (Dva koncerty na jednom pódiu) bude vyvrcholením záverečného ceremoniálu, ktorý bude znieť Hlavnou ulicou už po štvrtý raz.
Spoločným koncertom si Košice pripomenú piate výročie získania titulu. Na oslave nebude chýbať legendárna košická kapela No Name, speváčka Tina a zahraničným hosťom bude francúzska šansoniérka Mélanie Pain.
Záverečný ceremoniál je dôstojným uzavretím celého roka kultúrno-umeleckých podujatí, ktoré v uliciach sprítomňovali nadšenie zo získania titulu Európskeho hlavného mesta kultúry. Spoločným mottom podujatia, ktoré bude symbolom posolstva, že kultúra a umenie sú neoddeliteľnou súčasťou Košíc súčasných i budúcich, je „…v piatok trinásteho to oslávime.“
Metropola východu sa už spojila koncertom s Prešovom, Bratislavou a Prahou, teraz to bude tohtoročná európska kultúrna „dvojička“ Marseille. Domácu skupinu No Name i košickú rodáčku Tinu publiku zvlášť predstavovať netreba. To sú naši umelci, o ktorých vieme možno viac ako oni o sebe sami. Čím môžu prekvapiť? Tým, čo stále – výbornou muzikou, ktorú milujú davy.
Francúzsky šarm a ladnosť
So strhujúcou hudbou mieri do predvianočných Košíc s francúzskou nonšalantnosťou Mélanie Pain, známa predovšetkým z účinkovania v hudobnom projekte Nouvelle Vague. Charizmatická speváčka preslávila nielen seba, ale celú kapelu. Špecifickou črtou hudobného zoskupenia okolo Marca Collina, zakladateľa skupiny, je, že starým punkovým a brit-popovým skladbám dáva nový šat v podobe štýlu bossa nova a new wave. Speváčky vnášajú do doposiaľ ráznych punkových skladieb francúzsky šarm a ladnosť.
Nouvelle Vague znamená po francúzsky nová vlna. Tak sa nazýva francúzsky filmársky smer z prelomu 50. a 60. rokov, bossa nova po portugalsky. A anglický termín new wave sa využíva na hudbu vychádzajúcu z post-punku 80. rokov. To všetko v sebe spája projekt Marca Collina a Oliviera Libauxa, ktorí si roky pozývajú rôzne speváčky, aby prevažne akusticky prerábali hudbu 70. a 80. rokov.
Melanie Pain ostala štýlu týchto prevedení verná aj vo svojej vlastnej tvorbe. Na konte má dva albumy, a to My name z roku 2009 a Bye Bye Manchester z roku 2012.
Piatkový večer môžete stráviť s hudbou ovplyvnenou šansónom, folkom a country. Zvodný hlas Mélanie Pain strieda v emotívne intenzívnych pesničkách angličtinu s francúzštinou. Počas piatich rokov vystupovania s coververziami Joy Division či Depeche Mode prešla skoro celý svet. Pritom pôvodne ani nechcela byť profesionálnou speváčkou a k formácii Nouvelle Vague sa dostala náhodou. Jej hlas objavil na demo nahrávke kamaráta Marc Collin a následne ju oslovil.
V roku 2009 sa Mélanie vydala na samostatnú dráhu. Jej sólový debut je kolekciou intímnych popových šansónov s vplyvom amerického country či folku. Na albume sa podieľal aj Marc Collin z Nouvelle Vague či Villeneuve, s ktorým predtým spolupracovala. Ako o platni napísal istý britský mesačník, My Name je veľmi intímny debut, ktorý v tom, ako mieša hrubé emócie zničených romancí s hebkým speváckym výrazom, pripomína Macy Gray.
Druhý album si napísala sama. Je v ňom počuť vplyv jej obľúbencov – The Pixies Sonic Youth, PJ Harvey či The Smiths. Platňu natočila v britskom Manchestri, mesto sa dostalo i do názvu albumu Bye Bye Manchester. Atmosféru industriálneho mesta na anglickom severe na emotívne drásavejšom a intenzívnejšom albume cítiť.
Mélanie Pain sa narodila v Caen. Študovala politológiu v Aix-en-Provence. Potom sa presťahovala do Paríža pracovať vo webovej agentúre a agentúre dizajnu. Prvé kroky urobila v hudbe tým, že spievala pre mnoho projektov elektro pop.
Chytľavé melódie, zaujímavý hlas, príjemná atmosféra. To a omnoho viac vás čaká, keď prídete na koncert, plný francúzskeho šarmu, neobyčajného zvuku a jedinečnej speváčky.