„Praktickým výstupom tohtoročného, v poradí už piateho letného prímestského tábora, ktorý organizuje Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach, bude Čítanka pre nevidiace deti. To, čo naši budúci mladí kolegovia načítajú formou zvukovej knihy, poslúži počas školského roka ich nevidiacim a slabozrakým rovesníkom ako učebná pomôcka na hodinách slovenského jazyka,“ predstavila finálny produkt letného prímestského tábora pre budúcich novinárov podpredsedníčka SSN a predsedníčka jeho košickej RO Katarína Čižmáriková. „V predchádzajúcich ročníkoch deti dvakrát vydali noviny, raz natočili televízne noviny, vlani načítali zvukovú knihu s poviedkami východoslovenských spisovateľov „Pre tých, čo vedia počúvať“. Keďže sa tentoraz sústredíme na prácu s hlasom a hovoreným slovom, nazvali sme letný tábor Miniškola mladých moderátorov.“
Čítanka pre nevidiace deti vyjde v rámci Projektu Život v tmavomodrom svete, ktorý je realizovaný s finančnou podporou v rámci programu Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry. Je konkrétnym naplnením spolupráce organizácií v dvoch mestách Pentapolitany – Košíc a Levoče. Organizačne sa na jeho zorganizovaní podieľala Tlačová agentúra detí a mládeže Košice (TADAM) a finančne ho podporil aj Literárny fond v Bratislave.
Pedagogičky Spojenej školy internátnej v Levoči pripravili zoznam desiatich slovenských spisovateľov a básnikov a vybrali ukážky ich diel, ktoré deti načítajú v nahrávacom štúdiu Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. „Uvedomujeme si, že sme pre budúcich moderátorov pripravili veľké sústo, lebo predsa len deti nie sú profesionáli. Ale po dobrých minuloročných skúsenostiach s ich veľmi zodpovedným prístupom k zvládnutiu textu, hlasu, dychu i výslovnosti si na to trúfame,“ objasňuje vedúca tábora Beáta Penxová-Mačingová, skúsená novinárka s dlhoročnou praxou najmä v rozhlase.
Počas celého týždňa 8.-12. júla bude trinástku prázdninujúcich školákov vo veku 10-18 rokov učiť vystupovať pred mikrofónom, herečka Ľuba Blaškovičová im poradí ako bojovať s trémou, ako správne narábať s dychom a zdokonalí ich umelecký prednes. Súčasťou programu sú aj špeciálne potulky po Košiciach – Európskom hlavnom meste kultúry 2013 so známym košickým sprievodcom Milanom Kolcúnom, návšteva štúdií Slovenského rozhlasu aj Štátneho divadla, kde si deti pozrú jeho zázemie a vyskúšajú, ako znie ich hlas z veľkého javiska. Stredu a štvrtok strávia na Spiši. Najprv si pozrú výstavu „Johann Gutenberg – zakladateľ kníhtlačiarenského umenia“ v Multifunkčnom energetickobaníckom centre Barbora v Spišskej Novej Vsi, potom sa presunú do Levoče, kde im šéfredaktorka časopisov SKN M. Hrebendu Gabriela Rerková ukáže výrobu kníh a tlače v Braillovom písme a zavedie do nahrávacích štúdií, kde načítajú vybrané ukážky.
Po vytlačení textov latinkou i Braillovým písmom a namixovaní nahrávky na CD organizátori počítajú na jeseň s uvedením diela do života tak, aby už v nastávajúcom školskom roku mohla poslúžiť nahrávka ako špeciálna učebná pomôcka pre deti s poruchami zraku v Levoči i Bratislave.