Mikropôžičky pre chudobných a príprava území na legálnu výstavbu. To sú dva nosné piliere nového projektu, ktorý pomáha ľuďom v rómskych lokalitách zmeniť ich bývanie k lepšiemu. Tretím pilierom je asistencia rodinám pri výstavbe domov. Nezastupiteľnú úlohu zohrávajú aj terénni pracovníci obcí.
„Prvýkrát v živote máme férovú šancu postaviť si vlastný dom,” hodnotí projekt rómsky pár zo segregovanej rómskej osady pri obci Lenartov, ktorý býva aj s dvoma deťmi v jednoizbovej drevenici bez tečúcej vody. O čo ide? Nezisková organizácia Projekt DOM.ov v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou rozbieha mikropôžičkovú schému, v rámci ktorej bude banka klientom v rómskych lokalitách poskytovať financie určené na svojpomocnú výstavbu a legalizáciu domov.
Podmienkou zapojenia sa rodín do projektu bolo naštartovanie ich schopnosti dlhodobo bezpečne splácať mikropôžičku. Znamená to, že v prvej fáze si projekt vyžadoval nasadenie samotných sociálne odkázaných ľudí, ktorí museli byť plnohodnotne úspešní v sporení v mesačnej sume približne vo výške budúcej splátky. „Sme veľmi radi, že rodiny, ktoré majú naozaj zlú bytovú a finančnú situáciu, sa zlepšili v narábaní so svojimi peniazmi, dôkazom čoho je, že boli schopné jeden rok pravidelne sporiť. Je to dobrý signál, že sú skutočne pripravení aktívne riešiť svoje bývanie. Naučili sa odkladať časť peňazí bokom a vďaka tomu dokážu rovnako zodpovedne pristupovať aj k mikropôžičke,“ vysvetľuje Danica Lacová z Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorá podporila finančné vzdelávanie rodín.
Aj ďalšie podmienky banky sú pre rodiny z osád veľmi prísne. Musia mať napríklad odkúpený stavebný pozemok s pripojením (alebo plánovaným pripojením) na inžinierske siete. V tom potrebujú obyvatelia pomoc od obcí, pretože stav infraštruktúry a tiež špecifické prekážky predaja pôdy v rómskych lokalitách bránia legálnej výstavbe.
„Rozhodli sme sa posilniť obce presne tam, kde majú problém – robíme verejné stretnutia, vysvetľujeme, diskutujeme s miestnymi ľuďmi, hľadáme riešenia, ktoré sú férové pre všetkých. Zaujímajú nás najmä dlhodobé plány prestavby rómskych lokalít, kde sa žije v provizórnych obydliach (chatrčiach). Majitelia pozemkov musia dostať ponuku na odkúpenie pôdy od obce. Len tú sú ochotní zvážiť. A ak si dostatočný počet rodín bude schopných budúce stavebné parcely kúpiť zo svojich úspor, peniaze sa vrátia späť obci a všetci budú spokojní,“ vysvetľuje logiku riešenia problému pozemkov Lenka Hujdičová z organizácie Projekt DOM.ov. Aktivita a vlastný vklad obyvateľov vylúčených rómskych lokalít zvyšuje aj efektivitu využitia verejných zdrojov na zavedenie základnej infraštruktúry. Urýchli sa tak napojenie domov na vodu i elektrinu a budovanie ciest.
Nezisková organizácia Projekt DOM.ov pripravuje regionálnu konferenciu na tému udržateľného financovania bývania rodín ohrozených chudobou v rómskych lokalitách. Bude 16. novembra 2016 v obci Lukov pri Bardejove.
„Mikropôžičky pre chudobných ako pomoc na riešenie bytovej núdze sú síce prelomová myšlienka a veľmi silný nástroj zmeny, ale tá zmena sa uskutoční, len ak obce s plnou vážnosťou plánujú územný rozvoj všetkých svojich častí, vrátane rómskych lokalít,“ vraví Lenka Hujdičová.
O udržateľnom financovaní vytvárania podmienok pre svojpomocnú výstavbu rodín v rómskych lokalitách prídu so starostami z troch mikroregiónov zapojených do pilotnej fázy projektu diskutovať splnomocnenec vlády pre rómske komunity, odborníci zo Sekcie eurofondov Ministerstva vnútra a zástupcovia ďalších rezortov zodpovední za nastavovanie bytových politík štátu. Súčasťou programu sú návštevy v dvoch segregovaných rómskych lokalitách s rozdielnou skúsenosťou.
Médiá budú mať vytvorený priestor pre otázky.
Pre viac informácií kontaktujte Lenku Hujdičovú, tel: +421 911 79 17 17.
Regionálna konferencia Bývanie rodín ohrozených chudobou v rómskych lokalitách: Udržateľnosť financovania
Termín: 16. 11. 2016
Miesto: Lukov, okres Bardejov
Program
- 8:00 – 8:30 Registrácia
Občerstvenie
- 8:30 – 8:35 Privítanie účastníkov konferencie
- 8:35 – 9:15 Návšteva rómskej lokality v obci Lukov
Jozefína Kramárová, starostka obce Lukov
- 9:15 – 10:30 Diskusný panel
Udržateľnosť financovania riešení bytovej núdze v rómskych lokalitách
Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity
Lucia Rozkopálová, Ministerstvo vnútra SR, Sekcia eurofondov
Rastislav Blažej, Slovenská sporiteľňa, a.s.
Lenka Hujdičová, nezisková organizácia Projekt DOM.ov
- 10:30 – 11:45 Diskusný panel
Legálna svojpomocná výstavba v rómskych lokalitách
Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity
Katarína Smatanová, Fakulta architektúry STU
Františka Ondrášiková, Združenie pre lepší život
Július Pecha, obyvateľ rómskej lokality
- 11:45 – 11:55 Prestávka
- 11:55 – 12:13 Čo robí rozdiel?
Financovanie svojpomocnej výstavby v odlišných rómskych lokalitách
Lenka Hujdičová, nezisková organizácia Projekt DOM.ov
- 12:13 – 13:30 Oficiálne spustenie mikropôžičkovej schémy
Partner: Slovenská sporiteľňa, a.s.
Občerstvenie
- 13:45 – 14:30 Návšteva rómskej lokality v obci Lenartov
Jana Bľandová, starostka obce Lenartov
Viac informácií na www.projektdomov.sk