V stredu 13. apríla 2016 o 14:00 hod. sa v učebni P05 na Právnickej fakulte (PrávF) UPJŠ v Košiciach uskutoční finále VII. ročníka Simulovaného súdneho procesu podľa uhorského feudálneho práva a Tripartita.
„Ide o unikátnu spoluprácu dvoch katedier pri výučbe predmetov Tripartitum Štefana Werbőczyho a jeho význam pre moderné právo, Dejiny procesného práva do roku 1848, Dejiny štátu a práva na Slovensku a Právna rétorika,“ hovorí doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD.
Študenti prvého ročníka bakalárskeho štúdia majú možnosť vôbec po prvý raz počas svojho štúdia vyskúšať si pozície žalobcov i obhajcov v kauzách, ktoré sa v minulosti reálne na súdoch riešili. Aktívna účasť v procese vyžaduje znalosť uhorského obyčajového práva (civilného i trestného), ktorú si študenti môžu osvojiť v zimnom semestri v rámci výberového predmetu Tripartitum.
„Simulovaný súdny spor sa koná už 7. rok. Prvé ročníky boli poznačené slabšou účasťou študentov, išlo len o akciu organizovanú našou katedrou. Druhý ročník bol však do istej miery prelomový, pretože sme v rámci simulovaného procesu súdili a oslobodili „krvavú grófku“ Alžbetu Báthoryovú. O ďalší ročník bol záujem študentov výrazne lepší. Kolegovia považujú simulovaný súdny spor za dobré cvičenie v rétorických schopnostiach študentov,“ uviedol doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD. z Katedry dejín štátu a práva PrávF UPJŠ v Košiciach.
Spor prebieha ako súťaž prvákov, ktorí majú k dispozícií kauzu a musia zodpovedať na otázky, ktoré sú k nej pripojené. Zodpovedanie otázok je podmienkou na pripustenie ku skúške z predmetu Dejiny procesného práva do roku 1848. Zároveň tí, ktorí majú záujem zúčastniť sa sporu v úlohe obhajcov alebo žalobcov si musia vytvoriť trojčlenné družstvá a vypracovať žalobu i obhajobu v danej veci. Sudcovia si zaslané materiály prezrú a vyberú najlepšiu obhajobu i obžalobu. Následne poveria vybratý tím zastupovaním danej procesnej pozície. Hlavné kolo sa koná spravidla o 2 týždne po výbere účastníkov. Sudcovia si medzitým pripravia v súlade s pravidlami „výsluchy svedkov“, ktoré v procese použijú podľa potreby. Účastníci výpovede nepoznajú. Simuluje sa inkvizičné konanie, v ktorom svedkovia vypovedali pred sudcom za zavretými dverami a listiny s ich výpovediach sa na pojednávaní čítali bez ich prítomnosti. Zúčastnení musia preukázať schopnosť rýchlej a správnej reakcie na počuté tvrdenia, čím sa proces posúva dopredu. V záverečných vystúpeniach účastníci musia sformulovať žalobnú žiadosť v súlade s dôkazmi, o ktorých sa dozvedeli a musia obhájiť svoje tvrdenia. Presvedčivejšie družstvo vyhráva.
Hlavnou výhrou v súčasnosti je týždňová stáž na niektorom z košických okresných súdov, čo je opäť pre študentov prvého ročníka niečo, s čím sa nemali inak možnosť v prvom ročníku ešte stretnúť.
„V súčasnosti evidujeme na 7. ročník prihlášky len 2 tímov, zhodou okolností sú však zložené z výnimočných osobností – študentov prvého ročníka, čo sľubuje mimoriadne kvalitný priebeh procesu,“ zhodnotil doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD. V súdnom tribunáli budú zasadať učitelia fakulty podporení JUDr. Kirstom, ktorý je významným odborníkom na uhorské feudálne právo.
Poznámka:
Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Verejnosť a média http://www.upjs.sk/verejnost-media/.
Mgr. Mária Hrehová, PhD., tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach