110 mimovládnych organizácií (MVO) protestuje proti procesu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR (ďalej Stratégia). Ako odznelo na tlačovej konferencii k tejto téme dňa 14. 4. 2014 v Dome novinárov v Bratislave, MVO využili všetky možnosti participatívne spolupracovať na príprave tohto dokumentu, napriek tomu v pracovných skupinách, ktoré majú za úlohu pripraviť podklady k Stratégii, dochádza k manipulácii v zmysle prijímania nových zásad a usmernení, alebo k zmene úloh pracovných skupín. Menia sa pravidlá aj pre už prijatých členov týchto skupín. Stratégia sa stáva ideologickým dokumentom na úkor skutočného posunu k lepšej ochrane a podpore ľudských práv na Slovensku. MVO vyjadrujú poľutovanie, že akékoľvek ich úsilie o dialóg a snaha vniesť do dokumentu pre spoločnosť kľúčové témy, ktoré by v oblasti ľudských práv nemali chýbať, neboli vypočuté, napriek tomu, že svojím postojom zastupujú značnú časť občianskej spoločnosti.
Názorové spektrum mimovládnych organizácií, ktoré podporujú toto vyhlásenie, nebolo prijaté najmä na vrcholnej úrovni tvorby Stratégie. Nemajú teda žiadny vplyv na proces prípravy ani na konečné znenie dokumentu, ktorého prijatie vláda presadzuje v termíne jún 2014. Zástupcovia MVO opakovane vyjadrili výhrady a pripomienky voči Stratégii na rôznych fórach, v liste premiérovi Robertovi Ficovi, aj pri osobnom stretnutí s podpredsedom vlády SR Miroslavom Lajčákom, ktorý je v rámci Vlády SR zodpovedný za prípravu dokumentu. Poukazovali na názorovú nevyváženosť v Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť a žiadali, aby boli do Stratégie zaradené aj témy, ktoré považujú za dôležité pre celú spoločnosť, ako práva rodičov na výchovu svojich detí, ochrana ľudského života pred narodením, výhrada vo svedomí či náboženská sloboda. Prísľub efektívnej účasti v jednotlivých štruktúrach a plnej participácie MVO však v procese prípravy Stratégie zo strany zodpovedných nebol a nechce byť vôbec naplnený.
Mnohí z členov týchto MVO sú dlhodobí aktivisti v neziskovom sektore pomáhajúci často tým najzraniteľnejším osobám. Keďže prioritné oblasti podpory a financovania zo strany verejnej politiky sú podmienené prijatím národných programov a stratégií, vrátane pripravovanej Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv, MVO tento dokument vnímajú ako diskriminačný a ohrozujúci ich činnosť. Vzhľadom na ignorovanie snahy o verejnú diskusiu o tvorbe Stratégie a názoru MVO v tejto záležitosti, signatári tohto vyhlásenia oficiálne vyjadrujú protest proti procesu prípravy Stratégie.
Nie sme proti ochrane a podpore ľudských práv! Sme proti ideologickému a nedemokratickému spôsobu prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike a požadujeme, aby zástupcovia občianskej spoločnosti bez rozdielu mali právo na rovnocenný hlas v príprave tohto dokumentu.