Vyvrcholením dlhodobej intenzívnej spolupráce PU v Prešove s jednotlivými školami a školskými zariadeniami bolo udelenie Štatútu cvičnej školy a Štatútu cvičného školského zariadenia viacerým školám a školským zariadeniam rektorom PU v Prešove.
Počas slávnostného stretnutia vedenia PU v Prešove s riaditeľmi základných a stredných škôl rektor PU v Prešove odovzdal 70 školám štatút „Cvičná škola Prešovskej univerzity v Prešove“. V súčasnosti už študenti PU v Prešove realizujú prax na jednotlivých cvičných školách.
Prešovská univerzita v Prešove má uzatvorených 37 zmluvných vzťahov so školami v Prešove. V akademickom roku 2012/2013 sa počet zmluvných vzťahov rozšíril o školy mimo Prešova, V súčasnosti je uzatvorených 145 zmluvných vzťahov. Zoznam škôl je zverejnený na webovej stránke Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie FHPV PU v Prešove, oddelenia pedagogickej praxe.
Pedagogická prax je nevyhnutnou a povinnou súčasťou akademickej prípravy študentov na učiteľské povolanie. Nadväzuje na získané teoretické vedomosti zo študovaných odborov, z pedagogických a psychologických disciplín, ktoré majú študenti aplikovať a využiť vo vyučovacom procese na základných a stredných školách.
Organizáciu pedagogických praxí pre študentov dennej formy štúdia učiteľských študijných programov FHPV, FF, FŠ, GTF, PBF Prešovskej univerzity v Prešove zabezpečuje a riadi Ústav pedagogiky, andragogiky a psychológie FHPV PU, oddelenie pedagogickej praxe. Oddelenie pedagogickej praxe bolo zriadené 2. 1. 2008.
V zmysle študijného programu spoločenskovedného a pedagogicko-psychologického základu Prešovskej univerzity v Prešove študenti učiteľských študijných programov realizujú:
– v priebehu bakalárskeho štúdia: týždennú náčuvovú pedagogickú prax
– v priebehu magisterského štúdia: v dvoch fázach dvojtýždňovú priebežnú pedagogickú prax, ktorá sa realizuje v školách v Prešove, aby bol umožnený kontakt študenta a didaktika daného akademického predmetu. Tretia fáza v rámci päťtýždňovej súvislej pedagogickej praxe je realizovaná v školách v Prešove, alebo v školách, s ktorými má Prešovská univerzita uzatvorenú zmluvu o spolupráci
Termíny praxe stanovuje Harmonogram príslušného akademického roka PU v Prešove.
Rektor Prešovskej univerzity v Prešove prof. RNDr. René Matlovič, PhD.: „V rámci zabezpečenia kvality vzdelávania venujeme zvýšenú pozornosť možnostiam praxe pre našich študentov, už počas ich štúdia na Prešovskej univerzite v Prešove. Ako prvá univerzita na Slovensku sme inštitucionalizovali systém cvičných škôl, na ktorých študenti učiteľských študijných programov PU v Prešove realizujú praxe.“
Prorektor pre vzdelávanie Prešovskej univerzity v Prešove prof. PhDr. Milan Portik, PhD.: „Kvalita absolventov učiteľských študijných programov má svoje východiská aj v kvalitnej praktickej zložke v štruktúre študijných programov. Nejde len o obsahové zameranie praxí, časovú dotáciu, spôsoby realizácie, cvičného učiteľa, jeho výber, financovanie, pozíciu odborových didaktík a ich učiteľov, ale hlavne ide o legislatívne ukotvenie vzťahov medzi univerzitou, jej fakultami a školami, ktoré môžu byť potenciálnymi poskytovateľmi týchto služieb.
Doterajšie legislatívne vymedzenie takýchto vzťahov (zákony 131/2002; 317/2009 ) sú veľmi stručné a iba heslovito naznačujú pozíciu cvičnej školy, cvičného učiteľa. Podobne aj úsilie odborníkov o vytvorenie vyhlášky o cvičných školách bolo neúspešné. Vedenie PU si uvedomuje tento problém a poverilo tím skúsených odborníkov o vytvorenie vhodného a funkčného modelu manažovania praktickej zložky v učiteľských študijných programoch.“
Riaditeľ Gymnázia J. A. Raymana v Prešove RNDr. Miroslav Krajňák, PhD., ktorý stál pri zrode vzájomnej spolupráce medzi PU v Prešove a školami ako poskytovateľmi priestoru pre prax prešovských vysokoškolákov – budúcich učiteľov: „Ako jediná vysoká škola na Slovensku, Prešovská univerzita v Prešove, dokázala posunúť vzťahy VŠ – SŠ – ZŠ – MŠ do podoby „Cvičná škola Prešovskej univerzity v Prešove“. Štatút cvičnej školy a jej logo sú skutočnosti, ktoré to všetko posúvajú ku kvalite obsahu „byť cvičnou školou“. Je na nás, riaditeľoch cvičných škôl, hľadať a vytvárať možnosti na svojich školách, ktoré napomôžu PU v Prešove vychovávať kvalitných mladých učiteľov.“
Kamila Urmaničová
hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove