Prvou akciou Svetového stretnutia Slovákov v Košiciach, ktoré je v poradí už dvanástym pokračovaním tohto významného podujatia, bude vernisáž výstavy „Sv. Cyril a Metod – patróni Slovenska“. Uskutoční sa zajtra (4.júla) o 9:30 hod. v nových priestoroch Štátnej vedeckej knižnice na Pribinovej ulici v Košiciach a je venovaná 1150. výročiu príchodu solúnskych bratov na naše územie. Následne o 10:30 hod. sa začne v aule Univerzity P. J. Šafárika vedec konferencia „Východné Slovensko v slovenských národných dejinách“. (pozn. pre médiá – očakáva sa účasť ministra školstva SR).
Po prijatí zahraničných i domácich hostí v historickej radnici a následnej ekumenickej omši sa o 18:30 hod. pódiu pri Dolnej bráne začne otvárací ceremoniál, na ktorom okrem iného vystúpia umelecké kolektívy a odovzdá sa štafetové posolstvo.
Tohtoročné Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach sa bude niesť v znamení 150. výročia založenia Matice slovenskej, 1 150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie a 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Pripravila ho Matica slovenská v spolupráci s Mestom Košice, Košickým samosprávnym krajom a neziskovou organizáciou Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico.
Svetové stretnutie Slovákov v Košiciach potrvá do nedele 7. júla a počas neho sa uskutoční mnoho vystúpení 10 prihlásených kolektívov zo 7 krajín Európy a Ameriky a, samozrejme, Slovenska nielen v Košiciach, ale aj okolitých mestách a obciach Košického a Prešovského kraja (napr. Strážske, Sečovce, Rakovec nad Ondavou, Zemplín, Kaluža, Dubinné a divadelníci zo srbského Kysáču v Spišskej Novej Vsi, atď.) Zaujímavosťou a magnetom budú pre našich krajanov najmä tvorivé dielne pod názvom Škola spevu a Škola tanca, kde pod vedením skúsených lektorov sa budú učiť autentické piesne a tance zo všetkých regiónov Slovenska. „My budeme klásť dôraz na Abov, Zemplín, Šariš a Spiš,“ hovorí PaedDr. Ján Pavelčák, vedúci tria Pavelčákovci, ktorému vychádza v týchto dňoch v poradí už ôsmy hudobný album pod názvom Bodaj tota karčma. „Najprv päťdesiatku prihlásených z celého sveta navnadíme krátkym koncertom, potom dostanú rozmnožené texty ľudových piesní s jednoduchým notovým záznamom. Keďže texty sú v nárečí, vysvetlíme im slová, ktorým nebudú rozumieť. Predsa len k spisovnej slovenčine majú ľahší prístup ako k dialektu. Asi nevedia, že gambočki sú pery a že kratke kabati nie sú saká, ale vrchné sukne ženského kroja.“
Zaujímavosťou bude pripomenutie si 30. výročia vzniku Folklórneho súboru Domovina z mesta Windsor v kanadskej provincii Ontario, ležiaceho pri hraniciach s USA. Od jeho založenia v roku 1983 ho organizačne vedie pani Irena Timko, ktorú do tajov ľudového tanca zasväcoval ešte Milan Hvižďák zo súboru Zemplín v Michalovciach.
Organizátori veria, že svojím celkovým charakterom a netradičným programom podujatie významne obohatí bohatú júlovú kultúrnu ponuku Košíc, ktoré sú v tomto roku Európskym hlavným mestom kultúry.
Ďalšie informácie: Mgr Peter Cabadaj, mobil: 0918 904 920