Otváracím koncertom pražského komorného hudobného telesa Virtuosi di Praga začne v pondelok 1. októbra 2012 program 19. ročníka festivalu Dni českej kultúry 2012. Jediný festival českej kultúry na Slovensku usporiada Český spolok v Košiciach a České centrum Bratislava v spolupráci s agentúrou staff, za finančného prispenia Úradu vlády SR, Ministerstva zahraničných vecí ČR a mesta Košice, pod záštitou primátora Košíc Richarda Rašiho a predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu.
Otváraciemu koncertu predchádzala už v piatok 28. septembra bohoslužba na počesť hlavného českého patróna sv. Václava v deň jeho sviatku a hneď v nedeľu ľudová zábava Svatováclavské posvícení. V programe festivalu sú ďalšie koncerty, napríklad detský spevácky súbor Primavera z Brna, Kvarteto Martinů a duo českého houslistu žijúceho vo Švédsku Jaroslava Šonského a francúzskej klaviristky Sylvaine Wiart. Jaroslav Šonský je tiež protagonistom dokumentárneho snímku České kořeny ve Švédsku, ktorý bude premietnutý. Obnovenú tradíciu společných koncertov poslucháčov Karlovej univerzity v Prahe a Prešovskej univerzity prinesie program Česko – slovenské hudobné dialógy. Zlatým klincom isto bude koncert popredného českého violončelistu Jiřího Bártu so Štátnou filharmoniou Košice, ktorý bude koncertom záverečným.
Nebude chýbať divadlo, tentoraz z Plzne a to Cyrano z Bergeracu aneb sám proti 28. Zaujímavých bude niekoľko výstav, či už výstava dvoch súborov fotografií Stanislava Tůmu – Architectura poetica a Zátiší, alebo výstava maďarského priateľa českej kultúry a predsedu spolku Bohemia v Budapešti Ottó Zachára Pražská domovní znamení. Milovníkov architektúry poteší výstava Český architektonický kubizmus, prácu v tomto roku jubilujúceho Miloša Formana na oskarovom filme Amadeus dokumentuje výstava s rovnakým názvom autora Petra Našica. Z iného súdka bude výstava Jiný papír, jiná kniha o umení výroby kníh alebo výstava o diele světoznámého filmového mága Jiřího Trnku Ve službách imaginace a tiež výstava o diele spisovateľa Karla Čapka a výstava o jeho bratovi Josefovi Čapkovi. Známou filmovou postavou alebo skôr postavičkou je chýrny Krteček Zdeňka Milera, ktorého poznají deti na celom svete. Výstavu budú sprevádzať tvorivé dielničky pre deti.
Deti potešia aj literárne programy, predstavujúce nové detské knihy Začarovaná trieda autorky Ivony Březinovej, Kouzelná baterka Olgy Černej a Dračia polievka Aleny Ježkovej. Dospelí budú v programe literárního cyklu Už vím, co budu číst uvažovať nad známými i menej známými knihami českých autorov. Dni českého filmu prinesú dokument Největší přání autorky Olgy Špátovej, dcéry klasika českého dokumentu Jana Špátu, časovozberný snímek Heleny Třeštíkovej Soukromý vesmír a ako pripomienku jubilujúceho Miloša Formana retro Hoří má panenko.
Programy festivalu sú pripravené nielen v Košiciach, ale tiež v Prešove, Kežmarku, Michalovciach, Starej Ľubovni, Trebišove, Spišskej Novej Vsi, Poprade a Vranove n.Topľou.
MUDr. Dagmar Takácsová, predsedníčka Českého spolku v Košiciach