Predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetta Macejková sa dnes v Bratislave stretla s komisárkou pre deti Vierou Tomanovou. Predmetom diskusie bola ochrana práv detí, podpora a presadzovanie práv priznaných dieťaťu Dohovorom o právach dieťaťa a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, monitoring dodržiavania a presadzovania práv detí, ako aj rozhodovacia činnosť ústavného súdu vo veciach porušenia práv maloletých.
Počas 3. funkčného obdobia Ústavného súdu Slovenskej republiky na čele s Ivettou Macejkovou (od 16. februára 2007 k dnešnému dňu) bolo ústavnému súdu doručených 204 podaní, v ktorých sťažovatelia namietali porušenie práv maloletých detí, a z nich v 40 prípadoch ústavný súd nálezom vyslovil, že práva maloletých detí porušené boli. Podania sa týkali najmä prieťahov v súdnom konaní, stanovenia výšky výživného, úpravy styku maloletých s rodičom s inou ako slovenskou štátnou príslušnosťou, ale aj únosov a adopcií.
Predsedníčka ústavného súdu sa spolu s komisárkou pre deti zhodli na tom, že chrániť základné práva a slobody maloletých detí, ktoré sa samy chrániť často nevedia, je nielen povinnosťou v zmysle Ústavy Slovenskej republiky (napr. čl. 48 ods. 2, čl. 46 ods. 1)1 a medzinárodných dohovorov (čl. 6 ods. 1 dohovoru, čl. 36 ods. 1 a čl. 38 ods. 2 listiny, čl. 3 ods. 1 a čl. 12 ods. 1 a ods. 2 Dohovoru o právach dieťaťa)2 ale aj povinnosťou v zmysle ľudskosti.
Autorita ústavného súdu a komisára pre deti môže výraznou mierou prispieť k zníženiu počtu nálezov, v ktorých sa konštatuje nečinnosť súdov, ako aj porušovanie základných ľudských práv a slobôd maloletých detí v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu. Najbližšia vzájomná spolupráca sa teda zameria na to, že ústavný súd bude komisárku pre deti mesačne informovať o nálezoch, v ktorých sa konštatuje porušenie práv maloletých, aby mohla v medziach svojej pôsobnosti vykonávať adekvátnu kontrolu a dozor.
Neoficiálny dokument pre potreby médií, ktorý nezaväzuje Ústavný súd Slovenskej republiky.
Viac informácií Vám môže poskytnúť hovorkyňa Ústavného súdu SR PhDr. Martina Ferencová, PhD.
telefón: 055/7207 295, mobil: +421 918 827 344, e-mail: martina.ferencova@concourt.sk
_____________________________________________________________________________
1 čl. 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky (základné právo na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov)
čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky (základné právo na súdnu ochranu)
2 čl. 6 ods. 1 Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo na spravodlivé súdne konanie)
čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd (právo na súdnu a inú právnu ochranu)
čl. 38 ods. 2 Listiny základných práv a slobôd (Každý má právo, aby jeho vec bola prerokovaná verejne, bez zbytočných prieťahov a v jeho prítomnosti a aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom. Verejnosť možno vylúčiť iba v prípadoch ustanovených zákonom.)
čl. 3 ods. 1 Dohovoru o právach dieťaťa (Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akýchkoľvek postupoch týkajúcich sa detí, či už vykonávaných súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.)
čl. 12 ods. 1 Dohovoru o právach dieťaťa (Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia zabezpečiť dieťaťu, ktoré je schopné formulovať svoje vlastné názory, právo slobodne sa vyjadrovať o všetkých záležitostiach, ktoré sa ho dotýkajú, pričom sa názorom detí musí venovať primeraná pozornosť zodpovedajúca ich veku a úrovni.)
čl. 12 ods. 2 Dohovoru o právach dieťaťa (Za týmto účelom sa dieťaťu musí predovšetkým poskytnúť možnosť, aby bolo vypočuté v každom súdnom alebo administratívnom pojednávaní, ktoré sa ho dotýka, a to buď priamo alebo prostredníctvom zástupcu alebo jeho príslušného orgánu, a spôsobom, ktorý je v súlade s pravidlami vnútroštátneho zákonodarstva.)