Škola úžitkového výtvarníctva Košice, Stredná odborná škola Gemerská a Konzervatórium Jozefa Adamoviča Košice sa spojili, aby vytvorili predstavenie, ktoré divákom prinesie pohľad na renesančné hodnoty. Verejnosť si hru „Sárkányi“ bude môcť pozrieť počas Dní bábkového divadla a hier pre rodiny VIRVAR. Premiéra hry sa uskutoční vo štvrtok 2. júna 2016 o 21:00 hod. pred Urbanovou vežou v Košiciach. Predstavenie bude mať reprízu na rovnakom mieste v piatok 3. júna a v sobotu 4. júna 2016 o 21:00 hod.
Autorom projektu je Daniel Pikalík. Okrem scenára zasadol aj na režisérsku stoličku. Ako tvrdí, pre študentov odborných a umeleckých škôl je dôležitý ich rozvoj a prax. „Ak žiaci pracujú na konkrétnej úlohe, ktorej vrcholom je v tomto prípade divadelné predstavenie, je to pre nich motivujúce. Snažíme sa v nich podporiť nasadenie i ideál dobročinnosti.“ Spoluprácu medzi školami považuje Daniel Pikalík za veľký prínos pre dnešnú spoločnosť.
Cieľom projektu „Sárkányi“ je prezentácia prác študentov umeleckých škôl a ich rôznych odborov pod vedením pedagógov. ŠUV-kári z odboru scénická dekoračná tvorba a reprodukčná maľba mali na starosti scénu. Navrhli hlavnú postavu a kostýmovú zložku výpravy.
Študenti SOŠ Gemerská mali za úlohu obliecť draka. Obaliť jeho konštrukciu, zhotoviť strih na výplň z molitanu, vrchnú i vnútornú látku a všetko ušiť. Dievčatá z odboru odevný dizajn pomohli aj pri šití kostýmov. „Spolupráca bola plodná. Vzájomná akceptácia pomohla pri vytvorení požadovaných diel. Študentky mali predstavu o objeme a strihu, dokázali si sadnúť za šijací stroj a zrealizovať návrh,“ uviedla pedagogička SOŠ Gemerská Štefánia Gajdošová. Herecké kostýmy si oblečie osem študentov z Konzervatória Jozefa Adamoviča na Exnárovej 8 v Košiciach. Podľa riaditeľa Róberta Galovicsa skúšať začali už koncom januára. „Toto divadelné predstavenie je pre našich žiakov niečo navyše. Skúšky sme sa snažili naplánovať tak, aby čo najmenej zasahovali do vyučovacieho procesu.“ Podľa Róberta Galovicsa je pre budúcich profesionálnych hercov tento projekt veľkým prínosom. Stretnú sa s divadelnou formou odlišnou od tých, ktoré si mali možnosť doteraz vyskúšať.
„Zmyslom scénografa, kostyméra a herca je nevyhnutná spolupráca. Snažíme sa vybudovať akúsi liaheň pre študentov týchto inštitúcií,“ dodáva scenárista a režisér Daniel Pikalík.
Školám a organizátorom projektu pomáhalo Bábkové divadlo Košice. Spoluprácu si pochvaľuje vedúca odboru scénická dekoračná tvorba a reprodukčná maľba na ŠÚV Košice Janka Duchoňová: „Bábkové divadlo nám už v začiatkoch podalo pomocnú ruku najmä pri realizácii pomerne náročnej konštrukcie až trojmetrovej bábky – draka.“
Riaditeľka Školy úžitkového výtvarníctva Košice Petra Gáborová vidí hlavný prínos v procese tvorby, vo vzájomnej spolupráci všetkých zainteresovaných. „Žiaci za pomoci profesionálov vytvorili netradičné pouličné predstavenie, spojené s projekciou animovaného pozadia, ktoré ponúkne divákom nevšedný zážitok.“
„Pre nás, ako zriaďovateľa týchto troch stredných škôl, je divadelná inscenácia skvelou ukážkou kreativity mladých pedagógov. Dokázali nadchnúť žiakov a zorganizovať celý zložitý tvorivý proces až po výsledné predstavenie. Vzácne je, že to dokázali nielen na úrovni jedinej, ale troch škôl, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Navyše pri tom študenti mohli spolupracovať aj s kultúrnou inštitúciou v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, takže si vyskúšali reálne podmienky, v ktorých raz možno budú pôsobiť. Je to príklad aj pre ostatné naše stredné školy a organizácie, ktoré môžu hľadať a nachádzať prieniky na spoluprácu,“ dodáva vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč.
Hra Sárkányi v sebe zahŕňa renesančné princípy vychádzajúce z Commedia dell’arte. Keďže sa príprave venujú študenti pod vedením pedagógov, je možné ju nazvať Commedia erudita – erudovaná (vzdelaná) komédia. Samotný príbeh a jeho štruktúra sa pohráva s všeobecne známymi archetypmi knižných a historických postáv, ako je uhorská kráľovná Alžbeta, Don Quijote a Sancho Panza. Medzi nich vstupuje mýtická postava drak – intelektuál. Mierumilovný drak Sárkányi je nositeľom svetla do zatuchnutej spoločnosti stredovekého mestečka. Prináša im humanizmus a cestu rozumu v duchu nastupujúcej renesancie. Tento fakt otrasie dávnymi základmi existujúceho zriadenia.
Dokument o príprave nájdete na: https://www.youtube.com/watch?v=AMGe7VpMUes
Autor: Mgr. Ľubica Reváková
Kontakt pre médiá:
- Mgr. Ľubica Reváková/ e-mail: lubica.revakova@gmail.com mobil:+421915 103 622
- Vedenie školy: Ing. Petra Gáborová/ e-mail: riaditel@suvke.sk, marketing@suvke.sk