Po výročnom stretnutí IFJ a EFJ v talianskom Bergame
„Od vlaňajšieho stretnutia IFJ a EFJ v Belehrade sa situácia v médiách ešte viac zhoršila,“ konštatoval hneď na začiatku stretnutia v Bergame prezident Európskej federácie novinárov Arne König. „Hrozivá je situácia novinárov najmä v Turecku, štrajkami museli za slobodu médií bojovať kolegovia v Maďarsku,“ uviedol.
V rovnakom duchu pokračoval i Francesco Siddi z talianskej hostiteľskej organizácie FNSA. Konštatoval, že nezávislá žurnalistika sa postupne celkom stráca. Pribúda novinárov, ktorých vydavatelia prinútili zostať na voľnej nohe, podmienky žurnalistov sa stále zhoršujú, pričom sa ich zamestnávatelia odvolávajú na krízu, aby im ešte viac mohli utiahnuť slučku okolo krku. „V konečnom dôsledku je ohrozená sloboda slova,“ povedal. Práve preto sa tohtoročné stretnutie nieslo pod heslom: Boj proti európskej ekonomickej búrke : boj za práva žurnalistov!
Pozornosť sin vyslúžila tiež akcia – adoptuj si tureckého novinára. Ako uviedol Ahmet Sik z Istanbulu, v súčasnosti je v tejto krajine väznených alebo prenasledovaných vyše sto novinárov, sám patrí k nim. „Adopcia“ spočíva v tom, že konkrétna krajina bojuje za konkrétneho novinára formou protestov na tureckom veľvyslanectve, cez svoje ministerstvo zahraničných vecí. Takýto model sa už osvedčil v Belgicku, Francúzsku, Veľkej Británii, Írsku, Švédsku, Nórsku, Nemecku, Španielsku, Taliansku, ale aj v Maďarsku.
Veľa sa hovorilo tiež o situácii v Maďarsku a Arne König skonštatoval, že práve vďaka zjednotenému úsiliu novinárov sa podarilo zastaviť negatívny vplyv politiky na žurnalistiku. Za toto úsilie sa organizáciám – vrátane slovenského SSN, poďakovala maďarská delegátka Judith Acsay.
Druhý deň stretnutia bol venovaný mimoriadnemu rokovaniu, ktoré malo rozhodnúť o tom, či Európska federácia novinárov získa právnu subjektivitu podľa belgického práva. Diskusia na túto tému bola búrlivá. Kým veľké krajiny západnej Európy boli zásadne proti a odvolávali sa na pomoc Európy Afrike a Južnej Amerike, malé krajiny a takmer všetky krajiny východnej Európy razili cestu: Je čas pomôcť nám! Ruku za to zdvihli aj Rusi, noví členovia EFJ, ktorí so svojimi 56-tisíckami novinárov získali maximálny počet hlasov, t.j. desať. Zjednotený Východ nakoniec prehlasoval Západ, vznikli pochybnosti o správnosti sčítania hlasov, ale po opätovnom verejnom a menovitom hlasovaní sa výsledok potvrdil. Európska federácia novinárov bude mať svoju právnu subjektivitu, zostane však členom Medzinárodnej federácie novinárov. Situácia trocha pripomínajúca rozprávku Ani nahá, ani oblečená. Ako sa budú deliť financie, nevedno. Doposiaľ fungoval vzorec, že z poplatku za každého člena zostávalo IFJ 3,20 eura a EFJ dostalo 80 centov. Taktiež nie je jasné, kto budú noví pracovníci vedenia EFJ. Tieto otázky zostali otvorené a treba ich rozdiskutovať do ďalšieho zasadnutia organizácie, ktoré by malo byť budúci júl buď v Budapešti alebo vo Viedni.
Peter Kubínyi