Odpoveď na túto otázku môže do značnej miery ovplyvniť aj Slovensko, ktoré bude od 1. júla do 31. decembra 2016 predsedať Rade Európy. Stane sa tak po prvý raz v doterajšej samostatnej histórii našej krajiny a budúce smerovanie „klubu 28-ky“ sa bude odvíjať od tém, ktoré na rokovací stôl položí SR počas svojho polročného predsedníctva jednej z troch hlavných inštitúcií EÚ. Ktoré otázky budú v tom čase zamestnávať členské štáty – o tom mnohé naznačil aj seminár pre regionálnych novinárov 18. marca 2016 v Košiciach. Stretnutie s europoslancami Monikou Smolkovou (S&D) a Ivanom Štefancom (EPP) aj tento rok pripravila Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach (RO SSN).
Záber tém spoločnej diskusie bol naozaj veľmi široký – rezonovali najmä otázky spojené s migráciou a s opatreniami, ktoré v tejto súvislosti doteraz EÚ prijala. Europoslankyňa M. Smolková sa netajila informáciou, že rozhodnutie Slovenska odmietnuť kvóty prijímania migrantov sa v Bruseli nestretli s veľkým pochopením. Po mnohých individuálnych rozhovoroch a osobnom vysvetľovaní o pripravenosti naše krajiny pomôcť núdznym však podľa jej slov mnohí kolegovia z Európskeho parlamentu svoj postoj k nášmu „vetu“ korigovali. Dvom desiatkam žurnalistov z Košického a Prešovského kraja predostrela tiež odpovede zo svojej osobnej korešpondencie, v ktorej sa dlhší čas venovala tejto téme. Zúčastnení uvažovali aj nad neľahkým rozhodovaním sa Veľkej Británie o jej ďalšom osude v EÚ, čo do značnej miery ovplyvní fungovanie ostatných členských štátov. Europoslanec I. Štefanec sa okrem závažných eurotém venoval problému slovenského oceliarstva. Ako zástupca Slovenska v Európskom parlamente totiž už na prelome rokov 2015/2016 interpeloval v tejto súvislosti Európsku komisiu a absolvoval niekoľko rokovaní s podpredsedom Komisie a komisárom pre zamestnanosť a rast pracovných miest Katainenom. Preto mohol s istým zadosťučinením konštatovať, že len 2 dni pred konaním seminára v Košiciach Európska komisia oznámila, že pripravuje konkrétne antidumpingové opatrenia – najmä zvýšenie ciel a dohľad nad dovozom ocele z Ruska a Číny, takže vďaka tomu a ďalším pripravovaným opatreniam bude možné oceliarensky priemysel aj na Slovensku viac modernizovať a zefektívňovať.
Zaujímavú diskusii obohatilo aj mnoho užitočných informácií o fungovaní európskych inštitúcií, pripravovaných aktivitách, ale napríklad aj možnostiam využívania sociálnych médií a ďalším, ktorým sa podrobne venovali pracovníci Informačnej kancelárie EP na Slovensku.
Beáta Penxová-Mačingová, podpredsedníčka RO SSN Košice
foto: Tomáš Čižmárik