Výstava: SPOJENÝ ÚSTAV JADROVÝCH VÝSKUMOV, DUBNA, RUSKO – 60 ROKOV ZALOŽENIA
Výstavu pripravili:
- Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach
- Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach
- Spojený ústav jadrových výskumov, Dubna, Rusko v spolupráci so Slovenským technickým múzeom v Košiciach
Vernisáž: 22.február 2016 o 16:00 h.
Trvanie výstavy: 22. február – 13. marec 2016
Výstava „Spojený ústav jadrových výskumov – 60. výročie založenia“, prostredníctvom informačných panelov a interaktívnej prezentácie približuje históriu i súčasnosť Spojeného ústavu jadrových výskumov a dokumentuje spoluprácu košických fyzikálnych pracovísk s týmto významným vedeckým pracoviskom.
Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV) v Dubne pri Moskve (Ruská federácia) je významnou medzinárodnou organizáciou v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky. SÚJV bolo založené v Moskve dňa 26. marca 1956. Medzi jedenástimi zakladajúcimi štátmi SÚJV bolo aj vtedajšie Československo. Vedecká komunita SÚJV vznikla ako združenie zástupcov najlepších vedeckých škôl v jadrovej fyzike. História vývoja ústavu je spojená s menami vynikajúcich vedcov a organizátorov výskumu.
Košické fyzikálne pracoviská – Katedra jadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a Oddelenie fyziky vysokých energií Ústavu experimentálnej fyziky SAV, udržiavajú s SÚJV už vyše 50 rokov dlhodobú a intenzívnu spoluprácu. Spoločná vedeckovýskumná činnosť na začiatku bola zameraná na oblasť relativistickej jadrovej fyziky – štúdium interakcií ľahkých jadier s jadrami fotoemulzií a protónami a na štúdium antiprotónovo-protónových zrážok. Spolupráca umožnila košickým pracoviskám dosiahnuť vysokú úroveň, vybudovať komplexný spracovateľský reťazec (prehliadanie, meranie, rekonštrukcia prípadov z fotojadrových emulzií a bublinových komôr a príprava databázy), a dodať do kolaboračných dát sumárnych výsledkov (DST) príspevok prevyšujúci 50%.
Táto spolupráca pokračuje aj v súčasnosti. Pracovníci uvedených pracovísk sa aktívne zapojili do nových experimentov realizovaných na bázovom zariadení Laboratória fyziky vysokých energií Nuklotróne. Spolupráca sa rozšírila aj o nové oblasti (teoretická fyzika, informatika).
Okrem vedy a výskumu je tu aj rozsiahla spolupráca Prírodovedeckej fakulty s SÚJV v oblasti vzdelávania a prípravy mladých vedeckých pracovníkov. V rámci krátkodobých a dlhodobých pobytov študenti magisterského a doktorandského štúdia majú možnosť priamej účasti na týchto experimentoch pri ich plnom finančnom zabezpečení zo strany SÚJV.
Za dlhodobú spoluprácu s SÚJV v Dubne, vedecký rast pracovníkov PF, podporu pri účasti našich výskumných skupín v experimentoch v SÚJV a tiež ďalšiu perspektívu spolupráce v experimentálnej relativistickej jadrovej fyzike a v oblasti teoretickej fyziky bola Spojenému ústavu jadrových výskumov v Dubne v Ruskej federácii udelená Zlatá medaila PF UPJŠ.
V delegácii zo SÚJV Dubna sú na výstave zasúpení: prof.Viktor Voronov, prof.Yura Panebratzev, Boris Starchenko, Nikita Sidorov (animátor), Anna Komarova.(pomocnik animátora).