Tlačové správy

Umelecká špička Východu vystavuje od 21. mája 2015 v EcoPointe v Košiciach

V budove EcoPointu na Magnezitárskej ulici 2c v Košiciach vystavujú od 21. mája 2015 košický maliar Pavol Kvoriak a akademický sochár Jaroslav Drotár.  Výstava pod názvom EKOTVARY A KRAJINA prezentuje oboch autorov, ich vzťah k prírode, k priestoru okolo nás a reflexiu prírodných motívov a tvarov v ich umeleckých dielach.

„Obrazy, ktoré teraz vystavujem vyjadrujú môj vzťah k Slovensku a k jeho krajine. Zachytil som v nich pôvodnú krajinu na Horehroní, ktorá sa tam už dnes nevidí,“ hovorí Kvoriak. Maliara, ktorý sa v Košiciach už viac ako 30 rokov cíti ako doma trápi, že pôvodná prírodná krajina ustupuje do pozadia. „V Tatrách je teraz máj fialový, kvety ale nenahradia stromy, ktoré tam po polomoch a po likvidácii lykožrútom budú možno až o 20 rokov,“ hovorí  59-ročný umelec. Fialová dominuje aj na vystavovaných obrazoch zobrazujúcich prírodu Muráňa, ďalšie prezentované obrazy zobrazujú krajinu Slovenského rudohoria. “Obrazy, ktoré od 21. mája ukážem verejnosti sú mojim mementom na súčasný stav krajiny. Mrzí ma, že pôvodná prírodná krajina na Slovensku ustupuje do pozadia a jej prírodná zeleň sa niekedy nenahrádza,“ bilancuje Kvoriak.

KVORIAK_S_DIELOM_MURANSKE_IMPRESIE KVORIAK_Slovenske_ rudohorie_olej_na_platne_100x72 KVORIAK_Muránske impresie_120x 100_olej_na_platne

Pavel Kvoriak s obrazom “ Muránska impresia 2012″ – olej na plátne, „Slovenské rudohorie“ – olej na plátne

A práve to bol dôvod, prečo spoločnosť EcoPoint spolu s Asociáciou Košice IT Valley umiestnili výstavu do najzelenejšej budovy v Košiciach a na Slovensku –  do EcoPointu na Magnezitárskej ulici. „Budova bola postavená na princípe udržateľnej výstavby, spájame v nej ekologický, ekonomický a sociálno-kultúrny aspekt,“ hovorí  zástupca spoločnosti EcoPoint Rastislav Badalík. “Chceme prepojiť ľudí z rôznych oblastí a podporiť dlhodobé vzťahy medzi umelcami a ekologicky, či technologicky orientovanými firmami. Našim cieľom je spájať umenie s ekológiou a s IT,” líči Badalík ciele sponzorskej spoločnosti. „Podobnú filozofiu má aj združenie IT Valley, “ uzatvára manažér EcoPointu z Bratislavy.

Vzťahy medzi ľuďmi ako ich vzťah medzi človekom a prírodou sú častými motívmi diel akademického sochára Jaroslava Drotára. V jeho rôznomateriálovej tvorbe sa objavuje prepojenie triády svetlo – príroda – umenie. „Dlhodobo ma zaujímajú prírodné tvary, do mojej tvorby som zahrnul aj jednoduché biomorfné formy. V Košiciach prezentujem návštevníkom výstavy bronzové sochy a sklenené tabule, ktoré predstavujú medziľudské vzťahy, časopriestorový skok ako i slovenskú krajinu. Súčasťou expozície sú sklenené objekty, ktoré vznikli špeciálnou tepelnou úpravou skla,“ komentuje rodený Humenčan svoju tvorbu.

DROTAR_SO_SOCHOU_CASOPRIESTOROVY_SKOK_BRONZ                                   DROTAR_SKLENENE_OBJEKTY

Jaroslav Drotár  so sochou „Časopriestorový skok“,    „Krajina 1,2“ – reliéfne sklo

DROTAR_KREHKE_VZTAHY_bronz

Jaroslav Drotár je technicky mimoriadne zručný a širokospektrálny umelec, ktorý okrem pôsobivých sôch vytvára i kompozície z ocele a skla. Vie špeciálnymi technikami spojiť i navonok nespojiteľné materiály ako sú napríklad drôt a neónové svetlo,“  hovorí umelecká riaditeľka Adela Art Gallery Adela Capcarová. Jej súkromná galéria zastupuje na podujatí oboch umelcov. „Pavol Kvoriak ako i Jaroslav Drotár sú moderní a mimoriadne kvalitní východoslovenskí umelci ocenení viacerými cenami doma i v zahraničí,“ vysvetľuje Capcarová. „Výstavou v priestoroch EcoPointu ich ako Východniarov chceme prezentovať širokej verejnosti v Košiciach a samozrejme osloviť aj zberateľov hodnotného súčasného umenia,“ komentuje galeristka zámery Adela Art Gallery a spoločnosti EcoPoint.

Informácie o vystavovaných umelcoch

Pavel Kvoriak (*1956, Podbrezová) študoval na Strednej priemyselnej grafickej škole v Prahe a v roku 1975 absolvoval Školu umeleckého priemyslu v Košiciach. Ako výtvarný umelec pôsobí od roku 1976, v rokoch 1978-1989  bol zamestnaný ako výtvarník v Dome kultúry VSŽ Košice. Samostatne vystavoval v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, v Bratislave a v ďalších slovenských mestách. Vystavoval aj v Čechách, Maďarsku a v USA. V roku 1993 absolvoval ročný študijný pobyt v Alabame v USA. Od  roku 2015 je členom Umeleckej besedy Slovenska. Miestom jeho umeleckého pôsobenia sú Košice.

Jaroslav Drotár (*1965, Humenné) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1988-1994, odbor sochárstvo u prof. Juraja Meliša). V roku 1992 absolvoval študijný pobyt na Staatlichen Akademie der Bilderden Künste v nemeckom Karlsruhe u prof. Horsta Antesa. V roku 1995 bola mu udelená Cena Martina Benku. 2010 obdržal cenu rektora PU v Prešove. Drotár sa vo svojej tvorbe venuje monumentálnej i komornej soche, plastike, objektu, grafike, fotografii a realizáciám pre verejný a sakrálny priestor.  Žije a tvorí v Humennom.

Kontakt pre médiá:

PR manažérka  –  Daniela Capcarová, Mob.tel.: 0944 929 601, email: danacc@gmx.de

Riaditeľka Adela Art Gallery – Adela Capcarová, Mob.tel.: 0944 910 652, email: adela.capcarova@gmail.com, www.adelaartgallery.sk, www.ecopoint.sk, www.itvalley.sk

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore