Tlačové správy

Končí sa reštaurovanie interiéru Dómu sv. Alžbety, začínajúci ďalší projekt otvorí dosiaľ skryté časti katedrály

Po tom ako po desaťročiach vlani zmizlo lešenie z exteriéru Dómu sv. Alžbety, v týchto dňoch už nebráni ani obdivovať celý jej zrekonštruovaný interiér.

V rámci maďarsko-slovenského Programu cezhraničnej spolupráce HU – SK 2007 – 2013            s názvom „Obnova baziliky  v Sárospataku a Dómu svätej Alžbety v Košiciach“ reštaurátori zo združenia VILLARD dokončili posledné štyri bočné lode košickej katedrály. Uzavreli tak komplexnú obnovu a reštaurovanie všetkých viditeľných častí interiéru košickej katedrály.

Celkový rozpočet projektu, ktorý sa začal 1. januára 2013 a oficiálne sa skončí 31. decembra 2014, bol vyše 2 milióny 145 tisíc eur. Pre slovenskú stranu predstavoval viac než jeden milión 101 tisíc eur. Vyše 80 percent prostriedkov pochádzalo z eurofondov. Vďaka projektu sa podarilo zreštaurovať juhovýchodnú a juhozápadnú bočnú loď, juhozápadnú kaplnku Mettercia, západný portál katedrály z vnútornej strany, severovýchodnú a severozápadnú bočnú loď. Po reštaurovaní najviac vynikli fresky z 15. storočia, ktoré teraz ohromujú svojou farebnosťou. Naproti tomu striedme farby využili reštaurátori na nenápadné vydelenie stredovekých častí chrámu od tých, ktoré boli vybudované až počas veľkej regotizačnej rekonštrukcie v rokoch 1877-1896.

Výstupom projektu je aj nová publikácia, ktorá poukazuje na málo známu časť dejín Košíc, keď mesto patrilo k najvyhľadávanejším destináciam stredovekých pútnikov. Autormi knihy Pútnický kostol sv. Alžbety v Košiciach sú Peter Zubko, Timothy R. I. Juckes (Veľká Británia) a Katarína Nádaská. Už v týchto dňoch ju možno získať u sprievodcov Dómu. „Nová kniha umiestňuje košický eucharistický zázrak, ktorý urobil zo stredovekých Košíc významné pútnické mesto, do európskeho kontextu. K. Nádaská v nej  prináša nový poznatok o púti kráľa Žigmunda Luxemburského do Košíc, a to ešte pred jeho potvrdením pápežskou bulou. Knihe dominuje bohatý obrazový materiál, ktorý poukazuje aj na najrôznejšie odkazy na kult sv. Krvi, ktoré môžeme nájsť v Dóme aj dnes,“ uviedol jeden zo spoluautorov prof. Peter Zubko. V knihe pripomína,  že sa „zachovalo dosť veľa rôznorodých, pestrých, mimoriadne kvalitných, vzácnych a finančne drahých reliktov po kulte, ktorý motivoval tvorcov, aby ho oslávili vlastnou prácou a darmi… čo svedčí o tom, že Košice boli Bohom milovaným mestom, lebo tu ľudia milovali Boha. Božia milosť obracala hriešnikov k lepšiemu životu, a to je aktuálna ponuka aj pre súčasníkov…“

Reštaurátori však Dóm sv. Alžbety úplne neopustia ani budúci rok. Presunú sa do jeho doteraz skrytých častí. V rámci projektu CLT01003, financovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (grantového systému Islandu, Lichtenštajnska a Nórska) ako aj štátneho rozpočtu SR, sa pustia do obnovy interiéru južnej (Matejovej) veže, ktorý nebol obnovovaný od ukončenia jeho výstavby v roku 1477. Projekt s rovnomenným názvom „Veža kráľa Mateja – Dóm svätej Alžbety“ má plánované ukončenie v apríli 2016 a jeho hlavným cieľom je sprístupniť tzv. tajnú miestnosť pôvodného relikviára i pozoruhodný labyrint schodísk veže. „Nastávajúcou rekonštrukciou plánujeme zvýšiť turistický potenciál Dómu. Okrem denne prístupného interiéru katedrály, podzemia s Rákócziho kryptou a tzv. Kráľovských schodov, pribudne vďaka projektu aj dosiaľ neznámy interiér Matejovej veže,“ uviedla projektová manažérka n. o. Perly Gotickej cesty Mária Bartková. Ako spresnila, projekt je financovaný z programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a Podpora rozmanitosti v kultúre a umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva. „Som veľmi rád, že sa našli prostriedky, aby sa reštaurovanie Dómu nemuselo zastaviť. A hoci reštaurátorov budúci rok nebude vidieť, o to väčším prekvapením bude pre Košičanov i návštevníkov mesta, keď potom budú môcť obdivovať Matejovu vežu zvnútra,“ dodal štatutár n.o. Perly Gotickej cesty ThLic. František Šándor.

Viac informácií môže poskytnúť:

Ing. Mária Bartková, projektová manažérka n. o. Perly Gotickej cesty

mobil: +421 905 869 557      E-mail : bartkova.perlygotiky@gmail.sk

 

 

 

 

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore