Knižnica pre mládež mesta Košice a OZ Slniečkovo pripravili dvojdňový literárny projekt Číta celá rodina, ktorý je každoročne zameraný na podporu čítania a to s osobitným dôrazom na čítanie v rodinách. Jeho domovom sa v dňoch 17. – 18.októbra 2014 stali priestory košických základných škôl, Detskej fakultnej nemocnice, areálu Kasárni/Kulturpark a LitParku, najnovšia pobočka tejto knižnice.
Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Tento rok sa opäť môžeme pochváliť novým rekordom. Náš rodinný festival totiž vďaka výbornej spolupráci so zapojenými školami zaznamenal až niekoľko tisícovú účasť. Jeho úvodný deň patril samotnému čítaniu, ktoré sme tentoraz zámerne preniesli z knižníc priamo na školy a tiež do oddelení detskej fakultnej nemocnice. Skvelé a inšpirujúce nápady zo strany našich spoluorganizátorov – ZŠ Družicová 4, ZŠ Ľudovíta Fullu, Maurerova 21, ZŠ a MŠ pri zdravotníckom zariadení, Tr. SNP 1, ZŠ Janigova 2, Gymnázium a ZŠ Sándora Máraiho, Kuzmányho 6, ZŠ Park Angelinum 8, ZŠ Polianska 1, ZŠ Jozefa Urbana, Jenisejská 22 a ZŠ Trebišovská 10 sa preniesli do reality a na školách sa všade čítalo už od skorého rána. Okrem toho tam fungovali rôzne tematické čitateľské kluby špeciálne určené pre chlapcov a dievčatá, V.I.P. čitárne, literárne burzy, literárne čajovne, či ilustrátorské dielne. Zároveň sa konali besedy a stretnutia so spisovateľmi a známymi osobnosťami a dohliadalo sa na to, aby sa čítanie dostalo naozaj všade a ku každému. V priebehu dňa sa postupne do čítania zapojili nielen deti, ale aj ich rodičia, riaditelia, učitelia, lekári, sestričky a tiež ďalší zamestnanci škôl a nemocnice ako školníci, kuchárky či zdravotnícky personál. Malí čítali veľkým, veľkí malým, osobne aj prostredníctvom školských rozhlasov. Čítajúcich ste mohli v tento deň stretnúť aj na takých netradičných miestach ako sú vestibuly, školské jedálne, chodby, telocvične, riaditeľne aj nemocničné izby a atmosféra bola úžasná. Pomáhali aj naši hostia Ružena Anďalová, Roman Brat, Oľga Feldeková, Margit Garajszki, Marta Hlušíková, Jana Mičuchová, Ján Milčák, Alena Penzešová a Valentín Šefčík, ktorí sa deťom na školách prihovárali prostredníctvom svojich knižných hrdinov.“
Druhý, záverečný deň organizátori venovali rodinám. Program preto zahŕňal celodenné aktivity, ktoré ponúkali rozprávkové divadielka, hry, tvorivé dielne, stretnutie s reštaurátorom starých kníh a besedy so spisovateľmi. V spolupráci s Tiborom Hujdičom, propagátorom čítania a Natáliou Mazanovou a Ľudmilou Hrdinákovou z Projektu Mama, tata čítajte s nami! prebiehali prezentačné vystúpenia pre rodičov, v ktorých sa hovorilo sa o tom ako a čo čítať svojim deťom. Nechýbala obľúbená burza kníh a gramoplatní a tiež rodinný súboj v spoločenských hrách. Riaditeľka knižnice dodáva: „Mysleli sme aj na mladých v teenegerskom veku. Pre tých sme vyhradili celý pavilón, kde sme zriadili Knihobrloh so súťažnými kvízmi, besedami a diskusiami aj o tom, ktoré knihy by zaručene nevzali do rúk. Tých mladších sme zatiaľ zapojili do zábavnej Knihoškriatkovskej olympiády a tvorivých dielní. Program bol naozaj postavený tak, aby si z neho mohol vybrať každý a stráviť tak príjemný deň a knihou, čítaním a s našou knižnicou.“
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky a finančne ho podporilo Ministerstvo kultúry SR.