V priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici sa 8. marca zišlo viac ako 60 popredných advokátov z celého Slovenska. Ich profesionálne životopisy a osudy naplnili publikáciu, ktorú na tomto stretnutí slávnostne uviedli na verejnosť. „Aby sa spomienky na začiatky advokácie na Slovensku postupne nevytrácali, Slovenská advokátska komora (SAK) prišla s myšlienkou osloviť starších kolegov, aby porozprávali svoje životné príbehy formou štruktúrovaného rozhovoru,“ vysvetľuje zrod myšlienky vydať knihu JUDr. Ľubomír Hrežďovič, predseda SAK.
„V spolupráci so Slovenským syndikátom novinárov sme oslovili 61 advokátov vo všetkých regiónoch tak, aby sme mali zástupcov z každej bývalej advokátskej poradne. Redaktori SSN sa vybrali za každým respondentom a výsledkom ich rozhovorov je unikátne dielo, ktoré priblíži čitateľom, aká bola a je advokácia a vzťahy medzi advokátmi a klientom za prvej republiky, počas socializmu, pred nežnou revolúciou i po nej,“ opisuje priebeh práce JUDr. Peter Kerecman, predseda Výboru pre históriu advokácie SAK.
Peter Kubínyi, podpredseda SSN k tomu dodáva: „Tisíc strán pre advokátov – aj takto by sa dala zhrnúť práca kolegov novinárov o osudoch advokátov, ale bolo by to príliš zjednodušujúce. Pretože ani v novinárčine nie je strana ako strana, dôležité je, o čom píšeme. Projekt Slovenskej advokátskej komory mal čím obohatiť aj nás. Medzi advokátmi a novinármi totiž nejestvuje žiaden pomyslený múr, naopak, tieto povolania majú k sebe veľmi blízko a aj osudy advokátov a novinárov boli rovnako v minulosti, ako aj dnes, veľmi podobné. Ak teda novinári ukazovali tvár minulého i terajšieho právneho poriadku a právnej kultúry, hovorili tiež o masmediálnej kultúre.“
– pk –