Tlačové správy

Výtvarník Jaro Ondo oslávil jubileum medzi študentmi, prišiel s výstavou humoru

Okrúhle šesťdesiate narodeniny spojil s jedinečnou výstavou. Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity (PU) v Prešove aktuálne hostí pre milovníkov umenia „Šesťdesiat peefiek“. Ide o výstavu východoslovenského umelca a vysokoškolského pedagóga Jaroslava Onda pri príležitosti jeho okrúhleho jubilea, ktoré spojil v deň svojich narodenín práve s vernisážou na akademickej pôde.

Diela, ktoré vzbudzujú úsmev na tvári, prinášajú svojský humor a zároveň v sebe ukrývajú vtipnú pointu. Presne takto sa dajú charakterizovať umelecké diela, ktoré momentálne zdobia steny Univerzitnej knižnice PU v Prešove. Aktuálne si ich „prepožičal“ pre svoju výstavu čerstvý šesťdesiatnik a umelec zvučného mena Jaroslav Ondo.

Vernisáž výstavy sa konala 18. novembra 2024, v deň výtvarníkových narodenín. Ako informoval Peter Haľko ml., na začiatku podujatia si zúčastnení krátkym filmom Jara Onda pripomenuli nedávno zosnulého Andreja Baňasa. Ten bol autorovým dlhoročným spolupracovníkom z Katedry výtvarnej výchovy a umenia Filozofickej fakulty PU, ktorý sa takmer päťdesiat rokov svedomito a s nezabudnuteľným fortieľom staral o technickú prípravu praktickej ateliérovej výučby, pričom sa tiež venoval vlastnej originálnej výtvarnej tvorbe.

Reflektujúc absurdnosti sveta

Vernisáž otvoril riaditeľ Univerzitnej knižnice PU Peter Haľko. Kurátorsky si výstavu zobral pod patronát Adam Macko, jubilantov kolega a kunsthistorik v Krajskej galérii v Prešove. „Umelci ako Ondo prijali paródiu, hravosť a absurditu, aby čelili problémom od sociálnej nerovnosti až po environmentálne problémy,“ objasnil kurátor Macko. Zameral sa vo svojom príhovore okrem iného aj na kultúrny kontext diel. „Odrážajú spoločnú túžbu spochybňovať zavedené normy, oslobodiť sa od rigidných štruktúr a využívať umenie ako nástroj osobného a sociálneho oslobodenia. Prostredníctvom surrealistického a dadaistického vplyvu sa ilustrácia stáva hravým a zároveň silným médiom pre kritiku a aktivizmus, v ktorom sa spája humor s radikálnymi spoločenskými komentármi, aby sa vyjadrili k absurdnostiam sveta okolo nás.“

Ten, ktorého inšpirujú aj tí ostatní

Na svojej výstave Jaro Ondo aktuálne prezentuje 22 malieb, 44 fotografií a „len“ 18 peefiek (fotokoláží), keďže názov výstavy odkazuje na jeho čerstvé jubileum. Súčasťou vernisáže bola tiež premiéra krátkeho komediálneho filmu. Oslávenec a umelec priznal, že na jeho tvorbe majú veľký podiel a sú inšpiráciou všetci ľudia, ktorí okolo neho žijú. „Tieto moje diela, ktoré visia na stenách knižnice, odrážajú aj môj životný príbeh, ktorý je formovaný tiež vami – ľuďmi, s ktorými sa stretávam a s ktorými spolupracujem. Vy ste pre mňa častou inšpiráciou. Tým príbehom ste vy, moji drahí.“ Vernisáž prilákala do Univerzitnej knižnice PU desiatky  milovníkov výtvarného umenia z radov pedagógov, študentov i priateľov a známych autora nielen zo Slovenska, ale  aj z Poľska.

Kto je Jaroslav Ondo

Mgr. Jaroslav Ondo, PhD. vo svojej umeleckej tvorbe (maľba, fotografia, dokumentárny film, keramika) odkazuje na surrealizmus a dadaizmus. Venuje sa prevažne humorným a satirickým motívom, ktorými prijímateľov umenia provokuje k hlbším myšlienkam o živote a spoločnosti. Narodil sa 18. novembra 1964 v Snine. Výtvarnú výchovu vyštudoval v roku 1992 na vtedajšej Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika so sídlom v Prešove. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Katedre výtvarnej výchovy a umenia Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Žije a tvorí vo Veľkom Šariši.

Mária Dudová-Bašistová , hovorkyňa PU

Autor foto: Peter Haľko ml.

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore