Slovenský syndikát novinárov pripravuje vo štvrtok na Hlavnom námestí v Bratislave Koncert za slobodu slova
BRATISLAVA 29. apríla (SITA) – Svetový deň slobody tlače, ktorý si verejnosť pripomenie v piatok 3. mája, oslávi Slovenský syndikát novinárov viacerými podujatiami. V predvečer sviatku pripravil syndikát Koncert za slobodu slova a na Svetový deň slobody tlače organizuje diskusiu. Svetový deň slobody tlače je príležitosťou na informovanie verejnosti o porušovaní práv na slobodu prejavu ako aj pripomienkou uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľudom každodenné informácie o dianí vo svete, upozorňuje Slovenský syndikát novinárov.
Koncert za slobodu slova sa uskutoční vo štvrtok 2. mája od 18:00 na Hlavnom námestí v Bratislave a publikum na ňom čaká rad interpretov. Na scéne sa vystriedajú bubenícky orchester Batatimba, speváčka Andrea Zimányiová, Michal Matejčík, ktorý hrá Depeche Mode na harfe, speváčka Anka Repková, Marián Greksa a jeho kapela Grexabat. Predstaví sa i Šansónový klub Jozefa Bednárika v zložení Stano Král, Marcela Laiferová a Jakub Petraník a tiež kapely Finally a In Vivo. Ako pre agentúru SITA povedala Tamara Valková, poverená vedením Slovenského syndikátu novinárov (SSN), hudobníci, speváci a skupiny prejavili o podujatie nečakaný záujem a stále sa hlásia ďalší, hrajú pritom bez nároku na honorár. Popri umelcoch v programe vystúpia aj Tamara Valková, tvár novembra ’89 Ján Budaj, investigatívny kanadský novinár a autor knihy o Gorile Tom Nicholson a divadelný režisér Nikita Slovák, avizoval ďalej SSN.
Nielen pre žurnalistov organizuje Slovenský syndikát novinárov priamo na Svetový deň slobody tlače diskusiu O slobode slova. Pozýva na ňu v piatok 3. mája od 9:30 do 13:00 do Domu novinárov na Župnom námestí 7 v Bratislave. Moderátor diskusie Juraj Hrabko ako hostí privíta zástupcov vedenia denníka Sme a vydavateľstva Trend Matúša Kostolného a Olivera Brunovského. Publicisti Róbert Kotian, Marián Leško a Ján Füle sa budú venovať vývoju na mediálnej scéne po roku 1989 a o investigatívnej žurnalistike porozprávajú Marek Vagovič, Martin Daňo a právnik Jozef Vozár. Podrobné informácie o oboch podujatiach možno nájsť na webstránke Slovenského syndikátu novinárov http://www.ssn.sk/.
V roku 1991 vyhlásila Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Valné zhromaždenie OSN o ďalšie dva roky schválilo tento dátum ako deň, keď sa majú pripomínať základné princípy slobody tlače. Dve storočia pred vyhlásením dňa slobody tlače v roku 1791 Kongres Spojených štátov schválil prvý dodatok americkej ústavy, zakazujúci prijať zákony, ktoré by mohli akokoľvek obmedzovať náboženskú slobodu alebo slobodu prejavu, vrátane slobody tlače.