- Názov programu: INTERREG Maďarsko-Slovensko
- Priorita: Spoločné riadenie rizík
- ID projektu: HUSK/2302/1.2/003
- Trvanie projektu: 01.07.2024 – 31.12.2026
Partneri projektu:
- Vedúci partner: Mesto Cigánd (Maďarsko)
- Partner: Zemplén Térségi Katasztrófa és Polgári Védelmi Szövetség (Maďarsko)
- Cezhraničný partner: Mesto Kráľovský Chlmec (Slovensko)
- Výška finančných prostriedkov EÚ: 146 994,68 EUR
- Výška spolufinancovania zo ŠR: 22 049,20 EUR
Opis projektu:
Cieľom projektu je zníženie hydrologických rizík (povodne, vnútrozemské záplavy, prívalové povodne) v spoločnom hraničnom povodí Bodrogu ohraničenom riekami Tisa a Bodrog na juhovýchodnom Slovensku a severovýchodnom Maďarsku a zvýšenie odolnosti obyvateľstva v pohraničí prostredníctvom realizácie 3 hlavných rozvojových aktivít:
- vytvorenie cezhraničnej pripravenej dobrovoľníckej zásahovej kapacity v prípade hydrologických mimoriadnych udalostí (napr. povodní) poskytnutím potrebných nástrojov/vybavenia/infraštruktúr
- zmierňovanie hydrologických rizík (napr. inštaláciou systémov včasného varovania a budovaním nádrží na dažďovú vodu, vodných plôch s rýchlym odtokom),
- zvyšovanie citlivosti, náboru a informovanosti mladých ľudí.
Jedným z kľúčov k spoločnej operačnej schopnosti protipovodňovej ochrany je dostupnosť dobre vyškolených a pripravených dobrovoľníkov. Budovanie kapacít dobrovoľníkov, ktoré je kľúčovým prvkom projektu, vychádza z národných kvalifikačných štandardov pre operačný manažment katastrof.
Ako prvý krok budovania kapacít bude vypracovaná metodická štúdia o hydrologických rizikách v povodí Bodrogu, ktorej výňatok partner použije ako súčasť učebných osnov pre teoretickú časť školenia dobrovoľníkov, ktoré bude zahŕňať aj cezhraničný aspekt.
Dostupnosť dobre vyškolených školiteľov je jedným z najdôležitejších predpokladov riadnej odbornej prípravy. Preto je východiskovým bodom spoločného programu budovania dobrovoľníckych kapacít školenie školiteľov, pričom partner poskytne školiteľa, ktorý svoje vedomosti prenesie na školenie miestnych dobrovoľníkov.
Následne sa dobrovoľníci z partnerskej organizácie zúčastnia miestneho školenia v meste Kráľovský Chlmec. Ďalšou dôležitou súčasťou školenia bude získanie odborných zručností a praktických skúseností na prácu s vybavením poskytnutým v rámci projektu.
Mesto Kráľovský Chlmec zabezpečí počas dvoch letných mesiacov účasť miestnych mladých ľudí na tematických cezhraničných mládežníckych táboroch organizovaných ZTKPVSZ.
Okrem hore uvedených aktivít mesto zaobstará traktorovú kosačku, čerpadlá, agregáty, ručné náradie a vybavenie na ochranu pred povodňami a doplní existujúci systém včasného varovania o 3 nové kamery na rôznych miestach na území mesta.
V rámci projektu mesto Kráľovský Chlmec bude realizovať viaceré vodozádržné opatrenia, ktoré v budúcnosti výrazne pomôžu pri správnom odvádzaní a uskladňovaní prebytočnej dažďovej vody v meste pri prívalových povodniach, ktoré sa v posledných rokoch vyskytujú čoraz častejšie.
Vďaka širokej spolupráci v rámci projektu budú dobrovoľné záchranné služby Horného a Dolného Medzibodrožia lepšie vyškolené, pripravené a vybavené na prevenciu a zvládanie prírodných katastrof súvisiacich s vodou.
Mgr. Mórocz Péter, projektový manažér
Mesto Kráľovský Chlmec
+421 910 983 465