Tlačové správy

Jozef Matulník získal čestný doktorát Prešovskej univerzity

Prešovská univerzita (PU) v Prešove na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU udelila čestný titul „doctor honoris causa“ významnému slovenskému sociológovi prof. PhDr. Jozefovi Matulníkovi, PhD., vedcovi, pedagógovi a osobnosti, ktorá výrazným spôsobom prispela k rozvoju sociológie a sociálnej práce na Slovensku a obohatila poznanie v oblastiach sociológie zdravia, rodiny a náboženstva.

Čestný titul „doctor honoris causa“ (Dr. h. c.) je najvyšším ocenením, ktoré môže  akademická inštitúcia udeliť. Univerzita ho udeľuje poprednej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom podstatne prispela k šíreniu myšlienok humanizmu, demokracie a porozumenia medzi národmi, a to v oblasti vzdelávania, vedy, umenia alebo politiky. Táto osobnosť významom a dosahom svojho diela a pôsobenia prekročila hranice krajiny, v ktorej pôsobí, a zaslúžila sa aj o rozvoj vzdelávania, vedy a kultúry.

Vedecká rada PU sa na svojom júnovom zasadnutí hlasovaním rozhodla udeliť titul Dr. h. c. sociológovi prof. PhDr. Jozefovi Matulníkovi, PhD. Profesor Matulník je špičkovým vedcom, pedagógom a osobnosťou, ktorá svojím celoživotným dielom významne prispela k rozvoju sociológie a sociálnej práce na Slovensku. Jeho prínos obohatil poznanie v oblastiach sociológie zdravia, rodiny a náboženstva.

„Pán profesor Matulník je nielen vedcom, ale aj osobnosťou so silným morálnym  kompasom, empatickým prístupom a schopnosťou viesť ostatných. Jeho práca je inšpiráciou pre mnohých z nás. Reprezentuje hodnoty, ktoré sú základom našej akademickej komunity – poctivosť, pracovitosť, otvorenosť a predovšetkým ľudskosť,“  vyzdvihol v rámci svojho príhovoru pri udeľovaní čestného titulu rektor Prešovskej univerzity Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD.

Podčiarkol participáciu Jozefa Matulníka s Prešovskou univerzitou, ktorý významne spolupracoval s Inštitútom edukológie a sociálnej práce Filozofickej fakulty, ako aj Gréckokatolíckou teologickou fakultou. Podieľal sa na organizovaní medzinárodných konferencií, pozvaných prednášok, bol členom viacerých habilitačných a inauguračných komisií, podporoval rozvoj výskumu v oblasti sociálnej práce, sociológie náboženstva a rodiny. „Svojou angažovanosťou a skúsenosťami podporil rozvoj akademického a vedeckého prostredia na našej Alma Mater,“ zdôraznil rektor.

Profesor Matulník pri príležitosti udelenia čestného doktorátu na slávnostnom zasadnutí predniesol prednášku s názvom Tri desaťročia vo výskume rodinného a demografického správania. V rámci nej poukázal na trendy v zmenách v demografickom a rodinnom správaní obyvateľstva, keď od začiatku 90. rokov minulého storočia klesala pôrodnosť. Spolu s tým sa významne znižovala úroveň sobášnosti, narastal počet a podiel detí narodených mimo manželstva a vzrastali aj miery rozvodovosti.  V rámci jednotlivých výskumov analyzovali kultúrno-hodnotové faktory poklesu pôrodnosti či súvislosti medzi ukazovateľmi religiozity a zamýšľanou plodnosťou, hodnotou prisudzovanou respondentmi manželstvu, ich postojom ku kohabitáciám i sexuálnym stykom neplnoletých. „Empiricky sa potvrdilo, že dôležitým protektívnym faktorom voči oslabovaniu inštitúcie manželstva je u nás religiozia,“ tlmočil Matulník. „V priebehu posledných desaťročí na Slovensku pokračovali dramatické zmeny v rodinnom správaní, ktorých demografické a spoločenské dôsledky budú zrejme dlhodobé,“ upozornil profesor, pričom poukázal i na ďalšie prognózy vývoja.

„V posledných rokoch už u nás nezaznamenávame prírastok obyvateľstva, ale jeho úbytok. Podľa súčasnej prognózy vývoja obyvateľstva nás bude o pár desaťročí menej ako päť miliónov. Demografický vývoj u nás predstavuje závažný sociálny problém.“

 Profesor Matulník upriamil pozornosť na fakt, že ak sa majú sociálne problémy riešiť, je potrebné, aby boli označené ako problémové. A to zo strany skupín, ktoré sú v spoločnosti vplyvné. Patria sem štátni úradníci, politici, vedci, tvorcovia legislatívy, médiá, mimovládne organizácie aj profesiové organizácie. Tieto skupiny sa potom pri problémoch „aj zasadzujú o ich riešenie, aby sa situácia nakoniec zlepšila.“

„Napriek varovaniam sa zatiaľ nestretávame s riešeniami nepriaznivého demografického vývoja,“ podotkol prof. PhDr. Jozef Matulník, PhD. s tým, že i to je podnetom sa naďalej v rámci výskumu venovať problematike demografického a rodinného správania. Zároveň sa poďakoval za udelenie čestného doktorátu.

Prof. PhDr. Jozef Matulník, PhD. sa narodil v Bratislave. Vysokoškolské štúdium ukončil na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal titul PhDr., neskôr aj PhD. v odbore sociológia. Pôsobil na viacerých akademických a vedeckých pracoviskách.

V rokoch 1974 – 1978 bol jeho pôsobiskom Ústav ekonomiky a organizácie stavebníctva v Bratislave, kde bol odborným asistentom v sociologickom oddelení. V rokoch 1978 – 1989 pôsobil ako podnikový sociológ v Ústave národného zdravia hl. mesta Bratislavy. Ďalším pracoviskom bol v rokoch 1989 – 1990 Inštitút pre ďalšie vzdelávanie stredných zdravotníckych pracovníkov v Bratislave, kde bol činný ako odborný asistent v oddelení pre výskum. Poradcom ministra na Ministerstve zdravotníctva SR bol v rokoch 1990 – 1992. Na Inštitúte pre ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve v Bratislave bol vo funkcii vedúceho Subkatedry sociológie zdravia.

Na Katedre sociológie Fakulty humanistiky/Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave bol činný v rokoch 1994 – 2010. Od roku 2008 po súčasnosť pôsobí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Mária Dudová-Bašistová, hovorkyňa PU

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore