Tlačové správy

Ak zmeníme začiatok príbehu, zmeníme celý život dieťaťa

Košice, 2. 12. 2024 – Takmer 80 odborníkov a odborníčok z celého Slovenska sa rozprávali o tom, prečo je prvých 1 000 dní veku dieťaťa takých dôležitých a čo môžeme robiť, aby nám v spoločnosti nerástli frustrované a nešťastné deti.

Konferencia OdPerinky – rané detstvo v strede pozornosti sa konala 28. novembra v Poprade a spojila ľudí z rôznych sfér a s rôznymi pohľadmi na tému podpory raného vývinu. Organizátori zároveň predstavili unikátnu iniciatívu, ktorá združuje organizácie a odborníkov pracujúcich s deťmi od 0 do 8 rokov a postupne chce priniesť veľké zmeny v systéme ranej starostlivosti.

Veľká časť problémov, ktoré v súčasnosti rieši naše zdravotníctvo, školstvo či iné rezorty, sa začína v ranom detstve. Mnohé choroby v dospelosti, kognitívne schopnosti, duševné zdravie, závislosti, rizikové správanie či kriminalita sú dôsledkom toho, v akom prostredí a podmienkach dieťa vyrastá, kto a ako na neho vplýva a aké zručnosti si osvojuje.

 Vývin dieťaťa je ako tenisová hra

„Vývin sa dieťaťu nedeje sám od seba, jeho mozog od počatia potrebuje skúsenosti a vďaka nim sa vyvíja. Vývin môžeme prirovnať k tenisovej hre, kde dieťa podáva loptičku a dospelý ju vracia späť. Ak dieťa podáva slabšie (má znevýhodnenie či problém), potrebuje rodiča, ktorý je výborný hráč a dokáže loptičku spracovať. Ak je slabším hráčom rodič a nedokáže chytiť loptičky od dieťaťa, vtedy potrebuje našu pomoc,“ vysvetlila na konferencii Martina Švekušová, predsedníčka OdPerinky a odborná konzultantka v Centre včasnej intervencie Košice. Loptičky v tomto prípade predstavujú dôležité interakcie, podnety či potreby dieťaťa.

„V tomto ohľade je veľmi dôležitý raný vek dieťaťa, čo je do 8 rokov života, vrátane prvých 1 000 dní od jeho počatia, keď sa jeho mozog najviac vyvíja a prispôsobuje,“ doplnila Martina Švekušová.

Čo sa stane, ak podpora chýba?

„Ak deti nemajú zdravé prostredie a kvalitné podnety, tak potom často bojujú s neúspechom v škole, problémami v živote či vo vzťahoch. To má dosah nielen na ich životy, ale neskôr aj na celú spoločnosť, pretože nám tu bude vyrastať generácia  frustrovaných ľudí bez schopností a sebaúcty,“ upozornil Pavel Hrica, podpredseda OdPerinky a riaditeľ občianskeho združenia Cesta von.

Hrica pripomenul, že na Slovensku sa približne 3 000 detí ročne narodí do generačnej chudoby a chýbajú im základné potreby – jedlo, teplo, bezpečné bývanie. Tento dlhodobý stres negatívne ovplyvňuje nielen ich rodičov, ale aj ich vývin a budúci život. A dopláca na to celá krajina, či už vysokou nezamestnanosťou, kriminalitou, napätím v spoločnosti či dedením tohto problému. A rodiny si s tým samé nedokážu pomôcť. Preto, ak štát investuje do podpory vývinu v ranom detstve, vráti sa mu to 10 a viacnásobne. Namiesto ľudí odkázaných na systém sociálnej pomoci by sme získali samostatných a produktívnych členov spoločnosti,“ zdôraznil.

Musíme sa začať prepájať a koordinovať

Podľa Vlada Mateja, spoluzakladateľa OdPerinky a riaditeľa nadácie SOCIA, na Slovensku síce existujú aj kvalitné programy, ktoré podporujú raný vývin detí, ale pokrývajú veľmi malú skupinu detí a chýba nám tu prepojený systém. „Súčasné systémy často neposkytujú koordinovanú podporu. Rodičia dostávajú odporúčania, ktoré si môžu navzájom odporovať, alebo nie sú funkčné. Potrebujeme vytvoriť spoločný prístup odborníkov, založený na už overených a úspešných metodikách, aby sme mohli efektívne podporovať rodiny a deti,“ povedal.

Veronika Miškech Fričová, podpredsedníčka OdPerinky a riaditeľka Karpatskej nadácie, zdôraznila dôležitosť podpory rodičov. „Je potrebné, aby mali všetky deti v ranom detstve a ich rodiny prístup k informáciám a podpore, ktorá je založená na aktuálnych vedeckých poznatkoch. Rovnako potrebujeme efektívny systém, ktorý dokáže včas rozpoznať deti, ktorých vývin je ohrozený. Teraz sa nám deje, že sa neskoro podchytia rôzne diagnózy či rizikové vývinové faktory detí a už sa s tým pracuje oveľa náročnejšie, ako keby sa to podchytilo v ranom veku, keď sa mozog najviac vyvíja. Práve preto vznikla nová iniciatíva OdPerinky – platforma pre raný detský vývin, ktorá združuje organizácie a odborníkov pracujúcich s deťmi od 0 do 8 rokov. Jej cieľom je rozvíjať komplexný systém podpory raného detského vývinu, a to s dôrazom na rodičov. Pretože práve oni trávia s dieťaťom najviac času a môžu najlepšie reagovať na ich potreby. Ak budú mať správne informácie a podporu, budú vedieť svojim deťom vhodne vrátiť aj nepodarené loptičky.“

Kontakt pre médiá:

Adriana Drugová

Adriana.drugova@odperinky.sk

0949 615 510

 

O platforme

OdPerinky – platforma pre raný detský vývin združuje odborníkov a organizácie pracujúce s deťmi vo veku od 0 do 8 rokov. Jej cieľom je, aby každé dieťa v ranom veku malo prístup k podpore pre svoj optimálny vývin. Platforma prispieva k rozvoju systému podpory vývinu detí v ranom veku tak, aby bol založený na aktuálnych vedeckých poznatkoch, inkluzívny a dostupný pre všetky deti žijúce na Slovensku a ich rodičov a ostatných dospelých dôležitých pre ich život.

Oficiálnymi zakladajúcimi členmi platformy sú zástupcovia Karpatskej nadácie, Socie, Centra včasnej intervencie Košice n. o. a občianskeho združenia Cesta von.

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore