Mesto Košice a Technická univerzita v Košiciach, Ekonomická fakulta ako iniciátori inovatívnej platformy spolupráce dňa 10.4.2024 podpísali Memorandum o zriadení Misie klimatickej odolnosti mesta Košice.
Spolu s ďalšími partnermi z Nemecka, Rakúska, Talianska, Slovinska a Chorvátska vytvárajú 6 vzájomne spolupracujúcich Lokálnych misií klimatickej odolnosti Strednej Európy zameraných na mestské prostredie.
Misia je založená ako aktivita projektu Mission CE Climate podporeného programom Interreg Stredná Európa, avšak od začiatku je budovaná s predpokladom dlhodobejšieho pôsobenia presahujúceho obdobie jednotlivých projektov a iniciatív na území mesta.
V najbližších mesiacoch sa úsilie Misie sústredí na vytvorenie Akčného plánu klimatickej odolnosti miestnej komunity, v nadväznosti na už existujúci Adaptačný plán mesta Košice na zmenu klímy 2022 – 2030. Dobré nastavenie realizácie klimaticky cielených opatrení podporí aj aktuálne dokončovaný odborný dokument Posúdenia zraniteľnosti územia mesta Košice. Plánovanie a spravovanie klimatickej agendy v Košiciach bude vytvárané v kontexte vznikajúcej Spoločnej stratégie Lokálnych Misií odolnosti v rámci širšieho regiónu Strednej Európy – kde výzvy a dopady klimatickej zmeny majú veľa spoločných charakteristík.
Ďalšou prioritou Misie je príprava a implementácia pilotných projektov a riešení zameraných na zlepšenie dátami podporovaného rozhodovania a spravovania, rozvoj kapacít, prenos dobrej praxe, zvyšovanie povedomia o zodpovednom správaní a participácie občanov.
Významnou cieľovou skupinou pripravovaných opatrení a aktivít v meste sú deti navštevujúce materské a základné školy. Lepšie pochopenie potrieb zraniteľných cieľových skupín, ale aj hodnotenie účinnosti už implementovaných pilotných projektov, prostredníctvom prvkov budovanej smart infraštruktúry, podporí argumentáciu pre presadenie vhodne zvolených investičných opatrení.
V roku 2024 sa už uskutočnilo viacero prípravných odborných stretnutí a najmä úvodné pracovné stretnutie na pôde Magistrátu mesta Košice, kde sa zapojilo 16 odborníkov zo 6 organizácií pokrývajúcich sektorovú rôznorodosť inštitúcií politického charakteru, akadémie, občianskych iniciatív a sektorových agentúr zameraných na rozvoj.
Mapovanie už v tejto úvodnej fáze poskytlo dobrý prehľad o silných stránkach a existujúcej odbornej kapacite v území, ako aj o potrebe zaviesť nové prístupy, zlepšenú systémovú a dátovú podporu pre dobré klimatické rozhodovanie a spravovanie.
V úvodnej fáze prejavili záujem o spoluprácu okrem zakladajúcich členov Mesta Košice a Technickej Univerzity v Košiciach, Ekonomickej fakulty aj Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja, občianske iniciatívy Východné pobrežie o. z. a #klímaťapotrebuje, Inštitút pre udržateľné a cirkulárne stavebníctvo, Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a Ústav geografie, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Partnerstvo oficiálne založené Mestom a Univerzitou predpokladá pristúpenie ďalších členov. Svojím charakterom a nastavením bude otvorené, cielené, postupne a systematicky budované. Pre účel podpory partnerstva v lokálnom kontexte a mapovanie tematicky zameraných projektov, aktivít a iniciatív je zriadená webstránka www.odolnekosice.sk.
Marek Kolárčik, Ekonomická fakulta TUKE
Mobile: +421 917 462 987
E-mail: marek.kolarcik@tuke.sk
Education&Work: linkedin.com/in/marek-kolarcik