Trebišovský kaštieľ sa premení na galériu svetového umenia. Kaštieľ v Trebišove, ktorý dal postaviť ešte koncom 18. storočia gróf Imrich Csáky, ožije umeleckými zbierkami šľachtických rodov.
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pozýva širokú verejnosť od 12. októbra 2021 na výstavu s názvom Umenie v zbierkach šľachtických rodov„. Venovaná bude zberateľskej činnosti bývalých majiteľov trebišovského kaštieľa.
Uhorské šľachtické rody Csáky, Szapáry a Andrássy sú úzko spojené s dejinami trebišovského kaštieľa. Mnohí z nich boli známi svojim zanietením pre umenie a aj preto sa rozhodli pretvoriť chladné steny kaštieľa na galériu nielen európskeho, ale aj svetového umenia.
Nová výstava prevedie návštevníka 18. a 19. storočím, počas ktorých sa v kaštieli objavujú diela od svetoznámych autorov, bezmenných exotických majstrov rovnako ako aj od samotných majiteľov s umeleckým nadaním. „Kaštieľ je dominantou Trebišova a zároveň súčasťou jedinečného, unikátneho historického parku. Každý šľachtický rod zohrával významnú rolu v dejinách tohto regiónu, preto ma teší, že návštevníkom budeme môcť priblížiť umenie v ich jedinečných zbierkach. Cieľom je totiž ukázať a na vlastné oči vidieť vzácne maľby, sochy či nábytok, ktorý sa nachádzal v interiéri,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Galerijné priestory na prízemí sa na niekoľko mesiacov stanú expozíciou, ktorá bude sledovať prvé známe zberateľské počiny grófa Petra Szapáryho, vývoj priateľského vzťahu medzi grófom Júliusom Andrássym a maliarom Mihályom Munkácsym či vycibrený talent Júliusa Andrássyho ml.. Zároveň odhaľuje vychádzajúce hviezdy umeleckého neba.
Milovníkov umenia iste zaujmú diela od svetovo významných maliarov, ako napríklad Claude Monet, Jakob Van Stry, Paolo Veronese či Rembrandt, z ktorých šľachtici vytvorili vzácne zbierky. Pri výstave autori nezabudli ani na majiteľov, ktorým domáce či zahraničné lokality poskytli námety pre ich vlastnú realizáciu.
Kontaktná osoba:
Mgr. Dominik Ferenčík
Emailová adresa: ferencik.dominik@pobox.sk