Vážený pán premiér,
dovoľujeme si Vás oboznámiť s aktuálnou situáciou v segmente nízkokapitálových súkromných špecializovaných ambulancií a požiadať Vás o pomoc pri ich záchrane.
Nízkokapitálové súkromné špecializované ambulancie majú od svojho vzniku príjem výlučne z úhrady poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Ocenenie poskytnutých výkonov je dlhodobo podnákladové a preto ak chcú prežiť, musia ošetrovať veľké počty pacientov. Počas povinných školení, dovolenky alebo práceneschopnosti zamestnancov musia platiť náklady spojené s prevádzkou zariadenia, platy a odvody za zamestnancov a nemajú žiadny príjem. Recidívu rakovinového ochorenia riešil pred rokmi kolega z obavy, aby finančne nezruinoval rodinu , samovraždou na ambulancii. Opakovane sme upozorňovali na problém. Naposledy nám boli odpoveďou zmanipulované čísla objednané ministerstvom zdravotníctva od agentúry, ktorá uvádzala nárast príjmov ambulancií a platov súkromných lekárov za posledné roky. Podľa prezentovaných záverov sú priemerné platy súkromných špecialistov na ambulanciách takmer vo výške celkového príjmu ambulancií od zdravotných poisťovní, z ktorého musia byť financované všetky náklady spojené s prevádzkou zdravotníckeho zariadenia , vrátane platov zamestnancov a odvodov.
Zástupca mimovládnej organizácie, ktorá predmetnú „analýzu“ pre MZSR obstarala uviedol, že do súboru, ktorého výsledky prezentuje vybral z verejne dostupných údajov všetky obchodné spoločnosti, ktoré uvádzajú ako štatistický kód hlavnej činnosti poskytovanie zdravotnej starostlivosti a poskytujú zdravotnú starostlivosť len v jednej špecializácii. Sumy, ktoré agentúra prezentovala a ministerstvo nimi argumentovalo nás zaskočili, pretože príjmy nášho zdravotníckeho zariadenia od zdravotných poisťovní na jednotlivé ambulancie boli hlboko pod prezentovanými priemermi v daných odbornostiach napriek tomu, že máme veľa pacientov z početných kútov Slovenska. Tak sme si urobili vlastný prieskum. Poznáme poskytovateľov, vieme, ktoré obchodné spoločnosti majú príjmy len od zdravotných poisťovní a ku ktorým sa pripojili podnikateľské aktivity príbuzných, aj keď je naďalej uvedená hlavná činnosť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Dospeli sme k zisteniu, že príjmy, ktoré zahrnula agentúra do hodnotenia majú obchodné spoločnosti, ktoré zastrešujú aj podnikateľské aktivity rodinných partnerov v IT sektore, v stavebníctve, v obchode, v reklame a v cestovnom ruchu .
Naše závery potvrdzuje aj popis metodiky zástupcom predmetnej neziskovej organizácie pre známy portál: „Údaje o priemerných zárobkoch lekárov podľa INEKO „vychádzajú z oficiálne priznaných príjmov a uplatnených nákladov uvedených v účtovných závierkach poskytovateľov.“ Experti tiež zdôraznili, že do analýzy zahrnuli len ambulancie, ktoré sú právnickými osobami a poskytujú zdravotnú starostlivosť iba v jednej odbornosti.“
Výsledky prezentované agentúrou splnili účel objednávateľa, ale ak by mali byť skutočne seriózne, zahrňovali by výlučne údaje o platbách zdravotníckym zariadeniam zo zdravotných poisťovní a tie sú diametrálne odlišné. Naproti tomu za posledné roky enormne narástli povinné náklady nízkokapitálových súkromných ambulancií na činnosti, ktoré absolútne nesúvisia s kvalitou poskytovania zdravotnej starostlivosti a musia byť realizované a financované na jej úkor.
Na preukázanie nášho tvrdenia nie sú potrebné žiadne ďalšie dôkazy, keď sú známe fakty, že napríklad ambulancie s internými odbormi pri plnom mesačnom nasadení bez voľných dní pred pandémiou mali priemerný príjem od zdravotných poisťovní 4500 Euro. Pritom v zmysle platného zákona minimálna základná zložka platu začínajúceho lekára v lôžkovom zariadení bez špecializácie v roku 2020 je 1267Euro bez ďalších príplatkov, čo predstavuje pre zamestnávateľa náklad 1713Euro, minimálna základná zložka platu špecialistu bez ďalších príplatkov je v lôžkových zariadeniach 2330 Eur predstavujúce náklad zamestnávateľa 3150 Euro, plat špecializovanej ambulantnej sestry predstavuje náklad zamestnávateľa minimálne 1300 Euro, to sme ešte nezahrnuli náklady na stravné lístky, poistné, nájomné, médiá, IT, kancelárske potreby, upratovanie, odvoz a spaľovanie biologického odpadu, povinné poistenie, dopravu, registračné poplatky na odborné vzdelávacie podujatia pre zamestnancov, zdravotnícky materiál, dezinfekciu, prístrojové vybavenie, účtovníctvo, členstvo v odborných spoločnostiach,… Jednoducho tieto čísla nepustia. Lekári v súkromných ambulanciách súčasne vykonávajú aj manažérsku činnosť a zabezpečujú kompletnú hospodárskotechnickú správu, za čo sú v lôžkových zdravotníckych zariadeniach platení ďalší zamestnanci. Nízkokapitálové zariadenia nikdy negenerovali dlh, pretože by nikdy neboli oddĺžené. Deficit týchto zdravotníckych zariadení bol obvykle vyrovnávaný z rodinných rozpočtov alebo z podnikania v iných oblastiach.
Opakovane upozorňujeme kompetentných, že pri pokračovaní nastoleného trendu v Slovenskej republike nebude mať kto liečiť.
Pri každom našom pokuse navodiť skutočne odbornú diskusiu o danej problematike bez výlučnej účasti motivovaných odsúhlasovačov, kde by boli vypočutí aj ľudia z praxe, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť v systéme, je odpoveďou stále sofistikovanejšie zavádzanie alebo zastrašovanie. Jasne to bolo naformulované v spomínanej, ministerkou Kalavskou objednanej, analýze mimovládnej neziskovej organizácie INEKO ako to priznali pre portál vysetrenie.sk 5.6.2019: „Cieľom analýzy podľa expertov nebolo hodnotiť výšku zárobku ambulantných lekárov, ale skvalitniť informáciami o financovaní zdravotníctva a odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov verejnú debatu.“
Mediálne kampane robia lekárov zodpovednými za chybné rozhodnutia politikov a za dopady rozhodnutí ekonómov a teoretikov v rezorte na prax, t.j. na pacientov. Uvedené skutočnosti sú dôvodom, prečo je v Slovenskej republike nedostatok lekárov, ľudia umierajú na vyliečiteľné choroby a priemerný vek špecialistov dosahuje 60 rokov.
Protiepidemické opatrenia počas pandémie spôsobili pokles počtu vyšetrení v špecializovaných ambulanciách a výrazný vzostup nákladov na dezinfekciu a ochranné prostriedky. Napriek tomu, že väčšina lekárov špecialistov patrí práve do rizikovej skupiny vo vzťahu k nákaze, sú k dispozícii svojim pacientom. Rovnakí občania z iného odvetvia sú vyzývaní ostať doma a čakať na bezplatné jedlo rozvážané dobrovoľníkmi alebo silovými zložkami.
Čakacie lehoty na objednanie na špecializovanú ambulanciu sú dlhé, ale pacienti vystrašení na smrť z rizika nákazy veľmi často ani nezrušia dohodnutý termín a jednoducho neprídu, pričom iní pacienti čakajú so subjektívnymi ťažkosťami na netrpezlivo na svoj termín . Poskytovatelia za týchto okolností nemôžu podnákladové ceny vyrovnať tým, že ošetria všetkých objednaných pacientov, nielen vážne chronické alebo akútne neodkladné stavy. Každý ošetrený pacient za týchto podmienok znamená pre súkromných ambulantných špecialistov finančnú stratu. Vzhľadom na dlhodobo regulované podfinancovanie si nemohli vytvoriť „finančné vankúše“ ako sa to darí schopným podnikateľom v iných oblastiach a tak druhý mesiac pracujú so stratami, musia pritom uhrádzať všetky paušálne finančné záväzky a platy i odvody zamestnancom. Platby od zdravotných poisťovní za poskytnuté výkony v apríli obdržia až začiatkom júna, takže nemajú známe tržby ako iné obchodné spoločnosti. Štát im za zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a suplovanie lôžkových zariadení zatiaľ neposkytol žiadnu podporu. Koniec mimoriadneho stavu je zatiaľ v nedohľadne a tak aj straty nízkokapitálových špecializovaných ambulantných zdravotníckych zariadení majú nekonečnú perspektívu. Tieto straty už nie je možné sponzorovať z rodinných rozpočtov, preto viaceré špecializované ambulantné zdravotnícke zariadenia svoju činnosť ukončia. Ich podiel práce pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nie je možné zabezpečiť.
Telemedicína je riešením pre tých, ktorým nič nehovorí prínos fyzikálneho vyšetrenia pacienta a diagnostiku by radi nahradili softvérom s odporúčanými postupmi. Pre skúseného lekára, ktorý vážne bral svoju prácu, sú tieto zistenia v spojení so zdravým rozumom a vlastným ( nie počítačovým ) vyhodnotením laboratórnych nálezov, nenahraditeľné. Telemedicína za určitých okolností môže nahradiť niektoré kontrolné vyšetrenia u lekára, ktorý pacienta už pozná. Ak majú informačné technológie nahradiť nedostatok špecialistov nie je to víťazstvom pacienta, ale IT firiem ( aj keď je to pacientom podsúvané ako ich výhoda).
Pád súkromného špecializovaného ambulantného sektora počas koronavirózy by mal aj vážne politické následky.
Väčšina spoločnosti už pochopila, že mediálnym zavádzaním, obviňovaním zdravotníkov sa nesprávne rozhodnutia politikov s dopadmi na zhoršovanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti nedajú dlhšie kamuflovať.
Vzhľadom na uvedené, si dovoľujeme pripomenúť Váš verejný pokyn ministrovi zdravotníctva MUDr. Marekovi Krajčimu, dohodnúť so zdravotnými poisťovňami garanciu minimálnej mesačnej platby 75% priemerných mesačných úhrad špecializovaným ambulantným zdravotníckym zariadeniam za rok 2019.
So súkromnými zdravotnými poisťovňami sme tieto jednania ukončili a dohodli sme podmienky na prežitie. Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. sa zatiaľ k žiadnej garancii paušálnej mesačnej platby bez následného ročného zúčtovania nezaviazala. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni je jediným akcionárom štát. Zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti na úrovni doby je Ústavou SR zaručeným právom každého občana SR. Podpora štátu pre nízkokapitálové špecializované ambulantné zdravotnícke zariadenia, ktorým doteraz nikdy žiadna pomoc nebola poskytnutá a dlhodobo boli diskriminované, by mala byť tentoraz zabezpečená s doložkou mimoriadneho zreteľa ako prevencia verejného ohrozenia zdravotnej bezpečnosti občanov. Po krachu špecializovaných ambulancií , vzhľadom na priemerný vek a zdravotný stav lekárov, následky už nevyrieši ani vyhlásenie mimoriadneho stavu.
Vážený pán premiér, žiadame Vás , aby ste sa osobne zasadili o vyriešenie tohto problému, ktorého podcenenie by mohlo mať závažné dopady pre celú spoločnosť.
Za pochopenie ďakujeme a prajeme veľa síl pre úspešné racionálne rozhodnutia v tomto extrémne náročnom období.
S pozdravom
MUDr. Andrej Janco v.r., prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov
MUDr. Alena Jancová v.r., hlavná koordinátorka SLÚŠ pre legislatívu a kontakt so zdrav. poisťovňami
Na vedomie:
MUDr. Marek Krajči, minister zdravotníctva SR, minister@health.gov.sk
Mgr. Jana Cigániková, MBA, predsedníčka Výboru pre zdravotníctvo NRSR, jana.ciganikova@nrsr.sk
Ing. Vladimír Turček, PhD, generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s., vladimir.turcek@vszp.sk