Medzinárodný deň žien v IT (25.4.) nám pripomenul, že musíme pre technické smery inšpirovať viac žien. Ženy tvoria polovicu populácie, no sú nedostatočne zastúpené vo vrcholových pozíciách, a to vo verejnej správe, v biznise a IT a stále zarábajú v priemere o 16%[1] menej ako muži v celej Európskej únii. [1] Európska komisia, 2018 Report on Equality Between Women and Men in the EU http://ec.europa.eu/newsroom/just/document.cfm?doc_id=50074
Udržanie rovnováhy medzi mužmi a ženami je základným znakom stability a fungujúcej demokracie krajiny. Aj preto štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci patrí dievčatám v IKT. „Medzinárodný deň dievčat v IKT vznikol na podporu odvahy žien, ktoré majú vzťah k IT a nemali ľahké presadiť sa v prostredí, ktorému tradične dominujú muži. Všetky prekonávania stereotypov si zaslúžia ocenenie. Malo by to viesť k nášmu pochopeniu, že nie pohlavie, ale naše sny, talent a práca rozhodujú o tom, kým sme,“ uviedol vo svojom príhovore Ronald Blaško, výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR.
Európska komisia dlhodobo upozorňuje na potrebu rozvoja IT zručností či väčšie zastúpenie žien v technických oblastiach, nielen preto, aby sme vylúčili spomalenie európskeho hospodárskeho rastu, ale aj preto, že rôznorodé tímy prispievajú k rastu a inováciám. Ladislav Mika, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku k tejto téme uvádza: „Aby mohlo Slovensko využívať príležitosti digitálneho i technologického pokroku a ešte viac prosperovať, už si viac nemôže dovoliť opomínať veľký potenciál dievčat a žien v IKT oblasti. Vďaka spolupráci s viacerými organizáciami, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku prispieva k povzbudzovaniu žien a dievčat nielen k štúdiu IKT ale aj k ich odbornej rekvalifikácii.“
Ešte pred pár rokmi nebolo ničím výnimočným, že záujem žien o technické smery bol nízky. Podľa analýzy CVTI SR[2] sa podiel žien, ktoré študujú technické smery denného štúdia na Slovensku v porovnaní s rokom 2012/2013 zvyšuje, čo je výborný signál. Petra Kotuliaková, riaditeľka Aj Ty v IT hovorí: „Situácia na Slovensku je porovnateľná s ďalšími krajinami, kde sa počet žien v IT sektore pohybuje na úrovni cca 20%. Stav na Slovensku je však najkritickejší, podľa posledných štatistík EU máme u nás len 9,2% žien na IT pozíciách. Dôvodov je viacero, chýbajú nám hlavne dievčatá na „vstupe“, teda študujúce IT smery na univerzitách. Tento stav je spôsobený nedostatkom informácií o IT pozíciách, negatívnymi stereotypmi, ktoré o tomto sektore prevládajú a tiež obavami dievčat z náročnosti štúdia.“ [2] CVTI SR, študujúci I. a II. stupeň dennej formy štúdia
Gabriel Galgóci, Prezident Americkej obchodnej komory v SR a generálny riaditeľ AT&T na Slovensku, upozornil na fakt, že aj keď je rodová rovnosť v mnohých firmách úplne prirodzená vec, deti diferencujeme, napríklad hračkami či aktivitami odmalička, a tým ovplyvňujeme ich cestu životom. „Výzvou pre komunitu je, aby sme aj mladé dievčatá, ale najmä ich rodičov inšpirovali k tomu, aby si pre štúdium vyberali aj technické smery. Skúsenosti z firiem totiž naznačujú, že zmiešané tímy majú merateľne lepšie výsledky. Ženy „Viac ako tretina zamestnancov T-Systems Slovakia, s.r.o. tvoria ženy, a to aj na technických IT pozíciach, ako developerky-vývojárky, solution designérky alebo technické manažérky, ktoré priamo vykonávajú technické inštalácie. Dnes sme sa rozhodli ešte viac podporiť ženskú komunitu v tomto sektore. Zviditeľniť pozitívne vzory, podporiť dôveru žien a ich schopnosti presadiť sa, ako aj motivovať ich na zaujímavejšie a náročnejšie pozície. Cieľom je poukázať na dôležitosť žien v IT sektore, ich rovnocennú šikovnosť a schopnosť priniesť inovatívne riešenia a pohľad na vec,“ Lenka Zajacová, Head of team Project management Telekom IT, Lead of Diversity program, T-System Slovakia.
***
O Americkej obchodnej komore v SR
Americká obchodná komora v SR bola založená v roku 1993 v Bratislave ako nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. V septembri 2003 bola otvorená nová pobočka AmCham v Košiciach s cieľom podporiť ekonomický rozvoj vo východoslovenskom regióne. Dnes patrí medzi najaktívnejšie zahraničné obchodné komory s cieľom zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku. Členská základňa v súčasnosti predstavuje viac ako 331 spoločností, vrátane mnohých z najväčších a najvýznamnejších firiem na Slovensku. Z uvedeného počtu tvoria približne 44% slovenské spoločnosti, zhruba 21% je amerických a približne 35% predstavujú medzinárodné spoločnosti.
Viac informácií o AmCham môžete získať na www.amcham.sk.
https://www.facebook.com/amchamslovakia/
https://www.linkedin.com/company/10392662/
Kontakt:
Americká obchodná komora v SR
Hotel Crowne Plaza
Hodžovo nám. 2, 811 06 Bratislava
Natália Spodniak, PR & Media
Mobil: +421 (0) 948 695 881
E-mail: natalia.spodniak@amcham.sk