V dňoch 26. až 30. apríla 2017 sa stretli najlepší stredoškolskí biológovia na pôde Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci celoštátneho kola 51. ročníka Biologickej olympiády.
Súťažiaci, víťazi krajských kôl zo všetkých krajov Slovenska, si vo štvrtok 27. 4. 2017 merali svoje znalosti a praktické zručnosti najprv v teoreticko-praktickej časti. V laboratóriách Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ v Košiciach okrem vedomostného testu riešili náročné praktické úlohy zo systematickej zoológie, mikrobiológie alebo fyziológie živočíchov. Ako poznamenala predsedníčka Slovenskej komisie BiO, doc. Mgr. Miroslava Slaninová, PhD., z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, „pri zostavovaní úloh musíme byť čoraz náročnejší, aby naši najlepší študenti boli pripravení na medzinárodných súťažiach porovnávať so silnou konkurenciou zo zahraničia.“
V tohoročnom ročníku nakoniec vo vekovej kategórii B (prvé a druhé ročníky stredných škôl – 21 súťažiacich) triumfoval so značným náskokom Dominik Kopčák z Gymnázia Poštová v Košiciach a v kategórii A (tretie a štvrté ročníky – 23 súťažiach) zvíťazil Oliver Pitoňák zo Spojenej školy D. Tatarku v Poprade.
V sobotu, 29. 4. 2017 sa uskutočnila druhá časť biologickej olympiády, kde 43 súťažiacich prezentovalo výsledky svojich projektov. Obsahové zameranie bolo veľmi široké, od medicínskych projektov, cez rôzne zoologické, či botanické témy, až po geologicko-paleontologické výskumy. Odborné komisie hodnotili hlavne originalitu nápadu, vlastný prínos do riešenia, náročnosť, ale aj prehľadnosť, či estetickú stránku posterov, prezentácií a písomných prác.
V najmladšej, C-kategórii, kde súťažia ešte žiaci základných škôl, zvíťazil Andrej Boroš zo ZŠ Hviezdoslavova 1 v Revúcej, ktorý sa zaoberal výskumom netopierov v Revúckej vrchovine, B-kategóriu ovládla Michaela Florková z Gymnázia A. Bernoláka v Námestove s projektom zameraným na monitoring bobra. V najvyššej, A-kategórii, dominovala Katarína Štrbáková z Gymnázia V.B. Nedožerského v Prievidzi, ktorá študovala treťohornú flóru na Hornej Nitre.
Zo všetkých projektov boli na záver vybrané tri, aby reprezentovali Slovensko na medzinárodných súťažiach. Dekan PF UPJŠ, doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD., ktorý oficiálne prevzal záštitu na podujatím, pripravil na záverečné vyhodnotenie oboch častí súťaže prekvapenie v podobe certifikátu pre všetkých absolventov celoštátneho kola BiO, ktorý im umožňuje prijatie na niektorý zo študijných odborov na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Okrem toho boli udelené aj ceny dekana PF UK a PF UPJŠ v Košiciach, za zvlášť pozoruhodné výsledky počas súťaže.
Aj ďalší z ročníkov Biologickej olympiády ukázal, že máme značný počet nadaných študentov, ktorým učarovalo štúdium biológie, a ostáva nám veriť, že sa čo najskôr stretneme z viacerými z nich na akademickej pôde, kde si svoj biologické vedomosti budú môcť zdokonaliť.
Poznámka:
Tlačovú správu nájdete archivovanú na www.upjs.sk v časti Vzťahy s verejnosťou https://www.upjs.sk/verejnost-media/vztahy-s-verejnostou/tlacove-spravy/rok-2017/ .
Mgr. Mária Hrehová, PhD., tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach