Jedinečné diela o histórii našli miesto v špecializovanej knižnici
Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, získala vzácnu zbierku kníh a dokumentov Ivana Chalupeckého, významného predstaviteľa slovenskej historickej vedy, autora, pedagóga, znalca diela Majstra Pavla z Levoče. Ivan Chalupecký (1932-2020) bol vzácnou, láskavou a múdrou osobnosťou. Bol prenasledovaný za svoj nesúhlasný postoj voči praktikám totalitného režimu a potláčaniu náboženských slobôd, za čo bol vylúčený zo strednej školy a uväznený. Jeho celoživotnou vášňou bola história a dejiny.
„Ivan Chalupecký po sebe zanechal jedinečnú zbierku kníh a tlačí. Prial si, aby slúžila verejnosti, aby k nej mali prístup bádatelia a študenti. Želanie sa stalo skutočnosťou a ja som veľmi rád, že si našla miesto práve v našej knižnici. Od 20. novembra 2024 je prístupná v regionálnom oddelení VKJB na Hlavnej 48 ako špecializovaná Knižnica Ivana Chalupeckého,“ približuje predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Ivan Chalupecký bol nositeľom mnohých domácich a zahraničných ocenení. Stal sa pojmom v oblasti výskumu dejín spišského regiónu, jeho sídiel, osobností, politických a spoločenských javov.
„Je pre nás cťou, že osobná zbierka Ivana Chalupeckého obohatila fond našej knižnice. Regionálne oddelenie získalo cenný zdroj informácií a poznatkov z oblasti slovenských dejín. Celé regionálne oddelenie prešlo kompletnou rekonštrukciou. Vytvorili sme tak estetický priestor pre umiestnenie vzácnej zbierky, vrátane študijných miest,“ povedala riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia Soňa Jakešová. Knižnica modernizáciu realizovala vďaka grantu z Európskej únie z programu IROP a finančnej spoluúčasti Košického samosprávneho kraja.
„Pána profesora Ivana Chalupeckého som poznal osobne, keď prednášal cirkevné dejiny v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Boli to roky skvelých prednášok a ľudskosti, ktorá bola ich pridanou hodnotou,“ spomína na svojho učiteľa profesor Peter Zubko, košický arcibiskupský archivár. „Knihy i knižnice majú svoje osudy. Raz sa ma pán profesor pýtal, kam by mohol svoju knižnicu odkázať, lebo si želal, aby zostala zachovaná ako celok. Vtedy som mu povedal, komu by ju mohol odkázať a komu by ju rozhodne nemal darovať. Uplynulo niekoľko rokov a on sa medzitým pominul. Ostalo však to, čo by som nazval „geniom loci“ tejto knižnice, jeho knihy ostali spolu. Jeho posledná vôľa sa splnila. Som vďačný, že som osobne poznal pána profesora Ivana Chalupeckého a ďakujem i za to, že jeho knižnica ostáva na východe, v Košiciach, a teší sa na svojich čitateľov.“
Knižnica Ivana Chalupeckého pozostáva z takmer 5-tisíc dokumentov. Tvorí ju najmä odborná literatúra, nechýba beletria, mapy, pohľadnice, periodická tlač v slovenskom, českom, nemeckom, latinskom, maďarskom a ďalších jazykoch. Je cenným zdrojom informácií pre ľudí so záujmom o regionálne dejiny východného Slovenska, všeobecné slovenské dejiny, cirkevné dejiny a teológiu, kunsthistóriu, biografistiku, archívnictvo či pomocné historické vedy.
Najucelenejšia časť zbierky sa týka historického regiónu Spiš. Tematicky pokrýva dejiny jeho územia od praveku po súčasnosť. Pojednáva o dejinách spišského biskupstva a prepošstva, spišskej župy, dejinách miest a obcí. Obsahuje informácie o architektonických a výtvarných pamiatkach, šľachtických rodoch, inštitúciách a spolkoch. Ponúka staršie vydania uhorskej proveniencie z obdobia rokov 1918 až 1945. Popri regionálnej literatúre Knižnica Ivana Chalupeckého ponúka tematicky rôznorodé práce slovenskej, maďarskej, českej a poľskej historiografie z 20. storočia. Zamerané sú na stredoveké osídlenie, Slovenský štát, slovensko-poľské vzťahy, totalitné režimy. Súčasťou zbierky sú edície písomných prameňov, ako kroniky, mestské knihy, cirkevné vizitácie a štatistiky. Významné miesto v Chalupeckého knižnej zbierke majú publikácie z cirkevných dejín. Venujú sa dejinám kresťanstva, rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v období totalitných režimov a teológii. Zbierka ponúka aj biografie, spomienky, pamäti a denníky osobností slovenských a európskych dejín. Zo zbierky starých tlačí zaujme prvá normotvorná gramatika slovenského jazyka Antona Bernoláka (Grammatica Slavica) z roku 1790, výber z diela cisára Napoleona Bonaparteho (Oevres de Napoleón Bonaparte) vydaného v Paríži v roku 1821, či súbor turistických sprievodcov Vysokých Tatier z prelomu 19. a 20. storočia.
Dr. h. c. doc. PhDr. Ivan Chalupecký bol významný archivár, historik, autor, pedagóg. Ako maturant bol vylúčený zo štúdia na gymnáziu v Levoči, pretože kritizoval súdny proces proti biskupom. Neskôr pracoval v kameňolome a bani. Ako robotník si doplnil stredoškolské vzdelanie. Zamestnal sa v levočskej pobočke Štátneho archívu. Študoval externe na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Odborné vedomosti si doplnil na stáži v Národnom archíve v Paríži. Hoci počas komunistického obdobia narážal na mnohé prekážky pri svojej práci a pri publikovaní jej výsledkov, zaslúžil sa o spracovanie mnohých vzácnych fondov. Bol autorom viacerých scenárov a výstav. Podieľal sa na vzniku turistických sprievodcov po mestách a oblastiach východného Slovenska. Publikoval v najstaršom slovenskom samizdatovom časopise Orientácia a pomáhal s jeho vydávaním. Na svojom konte má 53 samostatných knižných publikácií, takmer stovku vedeckých štúdií, vyše sto odborných článkov, množstvo recenzií a hesiel do encyklopédií. Ako spoluautor sa podieľal na vyše stovke monografií o širšom regióne Spiša. Stál pri vzniku Krúžku historikov Spiša, pobočky Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied, bol predsedom Spišského dejepisného spolku. Redigoval ročenky Z minulosti Spiša. Ako medzinárodne uznávaný odborník prednášal na Slovensku, v Ríme, Viedni, Stuttgarte, Aachene, Mníchove, Gorizii, Sibiu, Krakowe. Učil cirkevné dejiny na Teologickom inštitúte Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave, Teologickej fakulte v Košiciach a Katolíckej univerzite v Ružomberku. Bol hlavným zostavovateľom rozsiahlej monografie Dejiny mesta Spišská Nová Ves. Svoj výskum zameral aj na osobnosť Majstra Pavla z Levoče, čomu venoval tridsať rokov bádania. Významne prispel k poznaniu života a tvorby tohto umelca. Chalupecký identifikoval Pavlov dom, kde napokon Spišské múzeum inštalovalo stálu expozíciu.
Ing. Soňa Jakešová, riaditeľka
Verejná knižnica Jána Bocatia
+421556223291