Tlačové správy

Prešovská univerzita vyučuje jazyky v unikátnom Centre, priblížili ich aj počas medzinárodnej konferencie

Na problematiku jazykov národnostných menšín a s tým spojenú úroveň školstva na Slovensku sa bližšie pozreli na Prešovskej univerzite v Prešove. Na akademickej pôde tu v uplynulých dňoch hostili dvojdňovú konferenciu pod názvom Menšinové jazyky a školstvo na Slovensku: Dejiny, súčasný stav a perspektívy. Medzinárodnú vedeckú konferenciu pripravilo Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, ktoré je v tejto oblasti jediným univerzitných pracoviskom na Slovensku.

Cieľom konferencie bolo priblíženie aktuálneho stavu, v akom sa menšinové jazyky a školstvo na Slovensku momentálne nachádzajú. Podujatie otvorila riaditeľka Centra jazykov a kultúr národnostných menšín PU doc. Mgr. Annamária Kónyová, PhD. „Téma menšín a menšinových jazykov a školstva je v dnešnom globalizovanom svete stále aktuálna. V tomto kontexte zohráva významnú úlohu zachovanie jazykovej, etickej a kultúrnej rôznorodosti v spoločnosti, pričom v tomto smere najväčšiu úlohu zohráva práve školstvo a vzdelanie,“ zdôraznila riaditeľka Kónyová.

Jediné univerzitné pracovisko svojho druhu sa nachádza v Prešove

Prítomným sa v úvode konferencie prihovoril rektor Prešovskej univerzity v Prešove Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. Pripomenul bohatstvo národností a jazykov, ktoré na území Prešova v priebehu dejín reflektujeme.

„Naše mesto Prešov je od začiatku svojej existencie mestom rôznych národností. Striedali sa tu Nemci, Maďari, Slováci, v novšom období Rusíni, Ukrajinci, Rómovia. V istých historických obdobiach jedna z týchto národností predstavovala väčšinu, ďalšia menšinu. A asi si to málokto uvedomuje, ale počas najdlhšieho obdobia v dejinách Prešova boli aj Slováci menšinou,“ uviedol Peter Kónya. Rektor pripomenul, že aj táto skutočnosť bola jedným z podnetom pre založenie unikátneho univerzitného pracoviska.

„Prešov je naozaj mestom rôznych národností,  jazykov aj kultúr. I z toho dôvodu sme pred takmer pätnástimi rokmi založili na Prešovskej univerzite v Prešove Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín ako jediné univerzitné pracovisko na Slovensku vôbec. Okrem výskumu jazyka a literatúry i kultúry národnostných menšín sa venuje hlavne príprave nových študentov, odborníkov v oblasti predovšetkým učiteľstva vyučovania jazykov na národnostných školách rusínskych, maďarských a zrejme v neďalekej budúcnosti aj rómskych. Učiteľské vzdelávanie je veľmi dôležité, pokiaľ ide o národnostné školstvo,“ apeluje rektor Prešovskej univerzity v Prešove.

Povzbudzovať k používaniu menšinového jazyka

Za Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny sa prítomným prihovoril vedúci sekretariátu Zoltán Kovács. Upriamil pozornosť na výzvy, ktoré v tomto smere prinášajú nové obdobia.

„Musíme pracovať s faktami, ktoré máme – starneme a asimilujeme sa,“ pripomenul Kovács s tým, že práva národnostných menšín sú garantované i v našej ústave, a to vrátane práva na vzdelanie v materinskom jazyku. Na Slovensku je podľa jeho vyjadrení aktuálne 763 menšinových obcí.

„V istom zmysle práve my musíme byť takými apoštolmi, čo sa týka národnostných práv, a povzbudzovať – smelo používajte svoj menšinový jazyk na obecných úradoch, v obciach,“ motivoval prítomných k iniciatíve komunikovať v rodnom jazyku.

Viceprimátor Prešova Mgr. Peter Krajňák ocenil iniciatívu terajšieho aj predošlého vedenia univerzity v otázke podpory národnostného vzdelávania na Prešovskej univerzite.

„Sme radi aj za mesto, že Prešovská univerzita vyvíja aktivity a cez Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín sa stále posilňuje a skvalitňuje tento prvok vzdelávania.“ Viceprimátor pripomenul, že Prešov „je mesto, kde je bohaté národnostné podhubie“. Deklaroval to aj na výpočte mnohých inštitúcií a organizácií rôznych národnostných menšín, ktoré v meste aj dnes aktívne pôsobia, v mnohých prípadoch už dlhodobo.

V rámci prednášok vystúpilo viacero fundovaných osobností z Prešovskej univerzity, ale aj z iných inštitúcií, medzi nimi napríklad docestoval z Torontskej univerzity prof. Dr. Paul Robert Magocsi.

Udržať vzdelávanie, aby menšiny pretrvali

Konferencia sa okrem iného zamerala na výmenu skúseností, informácií a podnetov k súčasnému stavu jazykov národnostných menšín na Slovensku. Rokovacím jazykom informačne plodného podujatia boli jazyky slovenský, maďarský, rusínsky, rómsky, český, ruský a ukrajinský.

Ako pripomenul rektor Peter Kónya, vzdelávanie v tomto smere je veľmi podstatné.

„Je nesmierne dôležité aj v tejto dobe nájsť adekvátne prostriedky a možnosti efektívneho udržania vzdelávania v jazyku národnostných menšín. A to nielen z dôvodu, že každý by mal dostať vzdelanie v svojom rodnom jazyku, ale i z toho dôvodu, aby tieto menšiny naďalej pretrvali. Generácie tých menšín, ktoré skladali pestrú paletu nielen nášho mesta, ale aj pestrú paletu jazykových kultúr celého Slovenska,“ zdôraznil rektor Prešovskej univerzity v Prešove Peter Kónya.

Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín – charakteristika pracoviska

 Vedecký výskum a pedagogická činnosť zamerané na špecifické regionálne problémy a národnostné menšiny majú v Prešove dlhodobú tradíciu. Nové možnosti sa však otvorili po vzniku Prešovského samosprávneho  kraja a Prešovskej univerzity v roku 1997. Projekty sa od začiatku orientovali na analýzu historických súvislostí i perspektív regionálneho rozvoja. Vznikali nové interdisciplinárne pracovné tímy i vedecké pracoviská, ktoré sa systematicky venovali sociálnym, etnickým a náboženským špecifikám severovýchodného Slovenska.  Univerzitné pracovisko bolo zriadené rektorom univerzity 1. decembra 2015 po súhlasnom stanovisku Akademického senátu Prešovskej univerzity v Prešove so zámerom efektívnejšie koordinovať činnosť už existujúcich vedeckých a pedagogických tímov. Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín vzniklo zlúčením troch pôvodne samostatných univerzitných pracovísk: Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry, Ústavu rómskych štúdií a Ústavu maďarského jazyka a kultúry. Centrum má špecifické poslanie v regionálnych, národných i nadnárodných reláciách. Vychádza z etnických a sociálnych špecifík východoslovenského regiónu, ktoré skúma a prezentuje v národných a medzinárodných reláciách.

Mária Dudová-Bašistová, hovorkyňa PU

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore