Štátna vedecká knižnica v Prešove bola v dňoch 20. 10. – 22. 10. 2024 spoluorganizátorkou a hostiteľskou inštitúciou XXVI. kolokvia českých, moravských a slovenských bibliografov. Podujatie sa koná každoročne v rámci mesiaca október – mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti striedavo v Čechách i na Slovensku pod záštitou dvoch odborových knihovníckych organizácií, a to Sdružení knihoven ČR, z. s. (SDRUK) a Slovenskej asociácie knižníc (SAK).
„Svojím charakterom ponúka kolokvium priestor na stretávanie a výmenu informácií odborníkom z praxe – pracovníkom verejných, regionálnych i vedeckých knižníc. Tento rok, v ktorom si pripomíname 110. výročie vypuknutia prvej svetovej vojny, sa rokovanie sústredilo na problematiku bibliografistiky a regionalistiky, na vojnu v kontextoch a súvislostiach (1. svetová vojna v literatúre a prameňoch) a na živú knižnicu (živú históriu, oral history ako súčasť pamäti regiónu),“ povedala Marcela Domenová, odborná garantka medzinárodného kolokvia.
Kolokvium svojím príhovorom otvoril riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, PaedDr. Ľubomír Baláž, odzneli príhovory zástupcov knihovníckych organizácií. Za SDRUK sa účastníkom prihovoril Ing. Jan Kaňka, riaditeľ Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, za SAK sa slova ujal Mgr. art. Roman Večerek, riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. „K vzácnym hosťom podujatia patrila aj nová generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice v Martine Mgr. Eva Augustínová, PhD., ktorá aj aktívne vystúpila s príspevkom,“ dodala Lucia Němcová za organizačný výbor.
Stanovené boli tri tematické bloky. Referáty siahali od predstavenia osobností regiónu s nadregionálnym presahom (Anton Habovštiak, Jozef Kroner), osobností slovenskej bibliografie (Zuzana Džupinková), pripomenutia si jubilujúcich knižníc a ich histórie (100. výročie založenia Krajskej knižnice v Žiline), menšinovú knižnú produkciu (ukrajinské učebnice), legionársku tradíciu – v pravých i nepravých periodikách, osobností legionárov, ale i zachovanú knižnú produkciu. Najnovšie trendy v knihovníctve i knižniciach reprezentovali príspevky venované rozličným druhom databáz, ktoré môžu bohatstvo knižničných fondov priniesť záujemcom vďaka najnovším technológiám. „Týmto spôsobom je možné propagovať kultúrne dedičstvo starých tlačí – kníh, pravých i nepravých periodík, ale aj využiť ich v široko vnímanom kontexte – napríklad pri skúmaní miesta a regiónu. Biografický a bibliografický výskum sa ukazuje ako prínosný aj pri mapovaní málo známych osobností regionálneho a nadregionálneho charakteru a v neposlednom rade sú knižnice aj miestami rozvoja miestnych komunít,“ ako vyhodnotil organizačný výbor podujatia.
Trojdňové podujatie realizované na pôde Štátnej vedeckej knižnice v Prešove sa nieslo v kolegiálnej a tvorivej atmosfére, stálo na výmene skúseností a dobrých praxí v knižniciach i využívaní najnovších výdobytkov vedy a techniky v prospech informovanosti a uľahčovania výskumu používateľom. Ako zdôraznil Ján Kaňka – predseda sekcie pre bibliografiu za SDRUK, „takáto výmena informácií a zdieľanie skúseností má miesto aj v 21. storočí.“
Ďalší ročník Kolokvia českých, moravských a slovenských bibliografov sa uskutoční v Čechách.
Mgr. Lucia Němcová, PhD.
oddelenie historických knižničných fondov ŠVK
Mail: redakcia@svkpo.gov.sk
Tel.: +421 51 245 1117
Web: www.svkpo.sk, www.portalsvk.sk