Tlačové správy

Vedecká škola SFEL 2024 opäť podporí spoluprácu slovenských vedcov na medzinárodných projektoch

Odborníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s odborníkmi ďalších slovenských vedeckých inštitúcií organizujú School of XFEL and Synchrotron Radiation Users  2024 –  SFEL 2024 (Škola užívateľov XFEL a synchrotrónového žiarenia 2024), ktorá sa uskutoční   14. – 18. októbra 2024 v hoteli Sorea Máj v Liptovskom Jáne s finančnou podporou European XFEL GmbH a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Finančná podpora umožní účasť slovenských i zahraničných študentov, doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov.

European X-Ray Free Electron Laser Facility v Hamburgu (European XFEL), najvýkonnejší röntgenový  laser na svete, bol založený a vybudovaný medzinárodným konzorciom 11 členských krajín a od 1. septembra 2017 sa na jeho prevádzke podieľajú aj slovenskí vedci.  S vedomím potreby propagácie významu zariadenia XFEL v slovenskej vedeckej komunite a zároveň potreby výchovy budúcich používateľov XFEL Komisia pre koordináciu aktivít SR v ESFRI v oblasti fyzikálnych vied, materiálových vied a energetických zariadení organizuje už 8. ročník vedeckej školy zameraný na problematiku využitia synchrotrónových zdrojov žiarenia vo výskume štruktúry živej i neživej hmoty, medzi ktoré ako zdroj štvrtej najvyššej  generácie patrí aj European XFEL v Hamburgu.

SFEL-u 2024 sa zúčastnia špičkoví odborníci nielen z European XFEL, ale aj z iných vedeckých centier. Odznejú prednášky vedeckých riaditeľov XFEL a lídrov vybraných metodík z 12 krajín sveta. „Aj vďaka predchádzajúcim ročníkom medzinárodnej vedeckej školy bolo možné zabezpečiť prezentačný priestor pre slovenských vedcov, ktorí odborne participujú na metodikách XFEL, synchrotrónových a neutrónových zdrojoch, a možnosť podeliť sa o svoje cenné skúsenosti. Vedecký program školy bude zameraný na oboznámenie sa s vybranými experimentálnymi technikami, ktoré využívajú XFEL a významné zdroje synchrotrónového a neutrónového žiarenia. Po druhýkrát v histórii vedeckej školy budú prezentované moderné laboratórne röntgenové zariadenia. Zvýšená pozornosť bude venovaná možnostiam využitia XFEL, fotónov, neutrónového rozptylu, zobrazovacích techník v materiálovom výskume, ale aj v biologických aplikáciách,“ priblížil  prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., predseda organizačného výboru SFEL 2024.

V tomto ročníku sa registrovalo 100 účastníkov, evidujeme záujem prevažne slovenských, ale aj zahraničných študentov z Českej republiky, Ukrajiny, Maďarska či Poľska. Prenos skúseností a poznatkov od renomovaných zahraničných aj domácich expertov smerom k účastníkom SFEL 2024 bude realizovaný formou plenárnych prednášok pozvaných hostí, kratších ústnych referátov a posterov, pričom v tejto kategórii bude vyhlásená súťaž o najhodnotnejší príspevok. Rokovacím jazykom školy je výhradne anglický jazyk. Výstupom z podujatia bude vedecký zborník. Vzhľadom na kvalitné obsadenie zahraničných i slovenských prednášateľov organizátori predpokladajú, že SFEL 2024 v budúcnosti pomôže slovenskej vedeckej komunite úspešne sa uchádzať o projekty na týchto špičkových zariadeniach. Škola už tradične rozvinie vzájomný dialóg vedeckých kapacít v danej oblasti a networking otvárajúci možnosť spolupráce na spoločných vedeckých projektoch.

Mgr. Laura Hoľanová, PhD., tlačová referentka a hovorkyňa UPJŠ v Košiciach

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte:

Mgr. Laura Hoľanová, PhD.

Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach

Šrobárova 2, 041 80 Košice

E-mail: laura.holanova@upjs.sk

Tel.:   +421 55 234 1550, mob.: +421 905 385 911

Web: www.sfel.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore