Organizácia Východoslovenských táborov dobrovoľných ochrancov prírody (VSTOP) združených v Slovenskom zväze ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) má v roku 2024 už 48. ročnú tradíciu. Za uvedené roky si VSTOP získal priazeň dobrovoľníkov, uznanie verejnosti pre napĺňanie svojho pôvodného poslania. Tým je príležitosť pre amatérskych bádateľov, laikov, dobrovoľníkov zapojiť sa do prírodovedného výskumu pod vedením odborníkov na málo preskúmanom území. Takýmto územím sa nám javia Levočské vrchy a tak sme po rokoch opäť zavítali do Sabinovského okresu. Pri zachovaní pôvodného charakteru stanového mestečka a všetkých požiadaviek, ktoré si prítomnosť takmer 300 účastníkov organizácia podujatia vyžaduje, našli sme po dohode so samosprávou obce Tichý Potok vhodné miesto v jeho katastri, na okraji Levočských vrchov.
48. ročník VSTOP sa uskutoční v dňoch 27.7. – 2.8.2024 pri obci Tichý Potok. Usporiadateľom je Ústredný výbor SZOPK, Základná organizácia SZOPK Trebišov a Bocian.
Neoddeliteľnou súčasťou TOPov v posledných rokoch je spolupráca so Štátnou ochranou prírody SR, ktorú aj v tomto roku prisľúbilo vedenie ŠOP SR v Banskej Bystrici. Svojou aktívnou účasťou k priebehu TOPu prispejú aj samotní odborní pracovníci z pracovísk RSOP ŠOP Prešov, CHKO Latorica, CHKO Vihorlat, CHKO Biele Karpaty, NP Slovenský kras, PIENAP, vedenia ŠOP SR v Banskej Bystrici a Správy Slovenských jaskýň.
Do vedenia odborných sekcií na tohtoročnom tábore sa nám prihlásili pracovníci z Ústavu lesa SAV vo Zvolene, prírodovední pracovníci z Východoslovenského múzea v Košiciach, Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Múzea v Leviciach, Prírodovedného múzea SNM v Bratislave, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, vysokoškolskí odborní pracovníci z UMB v Banskej Bystrici, TU vo Zvolene, PU v Prešove, PF UPJŠ v Košiciach, pracovníci a lesní pedagógovia z VLaM š.p. Podolínec a zo Správy VLaM Tichý Potok a ďalší špecialisti na jednotlivé skupiny rastlín a živočíchov.
TOP je priestorom pre výmenu skúseností, názorov a poznania, je miestom pre environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetovú prácu s mládežou. Dôležitá je aj praktická pomoc prírode, ktorú realizujeme v mieste konania tábora. Výsledným produktom je okrem poznania okolitej krajiny a prírody zborník spracovaných výsledkov z terénnej činnosti odborných sekcií v danom území. Súčasťou konania je aj propagácia miestnych kultúrnych a historických hodnôt.
Srdečne pozývame všetkých záujemcov o spoznávanie prírody.
za Prípravný výbor 48. VSTOP Miroslav Fulín
Podrobnejšie informácie v priloženej pozvánke a na https://www.facebook.com/groups/116036589857