Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pokračuje v predstavovaní svojich umelecko-historických skvostov. Po úspešnom otvorení barokovej expozície v jubilejnom roku 2022, múzeum uvedie do života novú výnimočnú expozíciu Zaži gotiku. Jej slávnostné otvorenie je naplánované na 2. február. Expozícia bude oficiálne sprístupnená širokej verejnosti od soboty 3. februára. Múzeum pretavilo ambicióznu myšlienku do príťažlivej inštalácie zbierok výtvarného umenia, remesla, spoločenského a náboženského života výraznej epochy európskych dejín a ich modernej prezentácie. Expozícia harmonicky prepája vzácne zbierky s moderným zážitkom a jej úloha spočíva vo vzdelávaní rôznych vekových skupín, ktoré „prevedie“ dejinami umeleckých slohov.
„Gotika patrí spolu s barokom a renesanciou medzi najimpozantnejšie umelecké štýly. Jej nástup možno datovať už od polovice 12. storočia, kedy architektúra začína upúšťať od prvého univerzálneho slohu stredoveku – romantiky. O to viac sa môžeme pýšiť, že takmer 700-ročné skvosty remesla, spoločenského života či sakrálneho sveta dlhodobo vystavíme v kompaktnej štýlovej podobe aj s multimediálnym a interaktívnym obsahom. Múzeum tak uzavrie finálnu etapu vytvorenia komplexnej umelecko-historickej sekcie v historickej budove a vytvorí tak svet spojený s azda troma najimpozantnejšími epochami v dejinách, spojenými s gotikou, renesanciou a barokom – to všetko „pod jednou strechou“, charakterizuje riaditeľ Východoslovenského múzea, Dominik Béreš.
Expozícia je zostavená výlučne z vlastných zbierok múzea. V novom šate bude predstavených takmer 200 exponátov. „Medzi najstaršie exponáty, ktoré v rámci inštalácie predstavujeme, patrí Oltár sv. Kozmu a sv. Damiána zo Šiby a Procesiový kríž s Ukrižovaným, ktorý múzeum získalo z pozostalosti po Imrichovi Henszlmannovi v roku 1888. Zaujímavou zbierkou je i datovaný a signovaný dvojručný meč od Majstra Nikodéma z Nancy z roku 1334, či predmety z archeologických vykopávok v meste. Každý návštevník si však rozhodne nájde v expozícii ten svoj skvost, no verím že si odtiaľ odnesie aj zážitok z emócie, ktorú expozícia vyžaruje,“ hovorí Ivan Havlice, hlavný kurátor expozície.
Projekt novej gotickej expozície vo Východoslovenskom múzeu bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Integrovaný regionálny operačný program a z rozpočtu Košického samosprávneho kraja, v konečnej sume 230 tisíc eur. Architektonický koncept expozície pochádza z dielne uznávaných architektov Martina Šeša a Mateja Honíška. O realizáciu sa postaral tvorivý tím z Ústavu technológií a inovácií z Bratislavy.
Mgr. Katarína Ščerbanovská, múzejná pedagogička
propagačné oddelenie
Východoslovenské múzeum v Košiciach
Instagram – @vychodoslovenskemuzeum
Facebook – @vychodoslovenskemuzeum