Okrem folklórnych súborov zo Slovenska sa na dvojdňovom podujatí predstavia aj zoskupenia z Poľska.
Pod Spišským hradom sa chystá veľká slávnosť. Počas dvoch víkendových dní od 25. do 26. júna 2022 sa uskutoční obľúbený 48. ročník Spišských folklórnych slávností. Festival pripravuje Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho. Oslava tradícií a zvykov našich predkov sa bude opäť konať v nezameniteľnom prostredí Spišského salaša v Spišskom Podhradí, pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.
„Tradičné a obľúbené Spišské folklórne slávnosti sa opäť uskutočnia v rozmere, v akom ich všetci poznáme, bez pandemických obmedzení. Zvyky, remeslá, lokálna gastronómia a desiatky nositeľov ľudových tradícií na jednom pódiu, to je vzácnosť nášho kraja, ktorú vždy radi podporíme. Teším sa, že aj týmto podujatím si budeme môcť pripomenúť korene, hodnoty a temperament východniarov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Ponuka 48. ročníka festivalu tradičného tanca a hudby bude bohatá. Autori jednotlivých programov nachystali dva dni nabité scénickými a mimoscénickými programami, veľká scéna bude patriť prevažne najúspešnejším a jubilujúcim súborom, kolektívom, jednotlivcom a ľudovým hudbám z regiónu Spiša. „Okrem domácich sa všetkým fanúšikom folklóru predstavia aj súbory spoza hraníc regiónu aj Slovenska. Tešiť sa môžu na kolektívy z Poľska, FS Ruthenia a O Gadže Bašaven z Bratislavy, ŽSSk Ulijanky z Nitry a mnoho iných. Program sme sa aj tento rok snažili vyskladať tak, aby si na svoje prišli naozaj všetci, ktorým učarovali krásne hlasy, vzácne kroje i rýchle nohy tanečníkov,“ dodala riaditeľka Spišského kultúrneho centra a knižnice v Spišskej Novej Vsi Monika Tkáčová.
Na malej, ale aj veľkej scéne budú prebiehať programy venované najmenším divákom, napríklad v podobe bábkového divadla. Chýbať nebudú ani školy tanca a spevu, sobotné pálenie vatry a následne hudobno-tanečná zábava s ľudovou hudbou pod vedením Filipa Žigu z Gelnice. V ponuke budú aj historicko-etnografické výstavy, jarmok remesiel, tradičná ľudová kuchyňa či tvorivé dielne.
Kompletný program je k dispozícii na webovej stránke https://osveta.skcak.sk/archiv/spisske-folklorne-slavnosti-48-rocnik. Toto podujatie v verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
JUDr. Anna Terezková, vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK
+ 421 918 766 004