Štátne divadlo Košice v sobotu 27. júna 2020 mimoriadnym uvedením inscenácie Milada Horáková pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky, pani Zuzany Čaputovej, definitívne uzavrelo koronakrízou poznamenanú jubilejnú 75. sezónu. V deň 70. výročia justičnej vraždy českej právničky a političky, ktorá sa stala symbolom najväčšieho z vykonštruovaných politických procesov z 50. rokov 20. storočia v komunistickom Československu, sa aj Štátne divadlo Košice pripojilo k množstvu spomienkových podujatí, ktoré sa na počesť Milady Horákovej uskutočnili najmä v Českej republike. Emotívny večer na Malej scéne ŠDKE sledovalo množstvo vzácnych hostí, medzi ktorými bola aj ministerka kultúry Slovenskej republiky Natália Milanová.
Od stredy 1. júla 2020 začnú riadne divadelné prázdniny aj v dennej pokladni Štátneho divadla Košice. Znova bude otvorená od pondelka 24. augusta 2020 vo zvyčajných otváracích hodinách. Aj počas prázdnin si môžete vstupenky na predstavenia Štátneho divadla Košice v novej sezóne 2020/2021 zakúpiť prípadne rezervovať prostredníctvom špecializovaného portálu navstevnik.sk. Vyberte si z nášho programu do konca kalendárneho roka to svoje predstavenie a naplánujte si pekný divadelný večer.
Novú sezónu odštartuje Štátne divadlo Košice vo štvrtok 3. septembra 2020 baletnou inscenáciou Denník Anny Frankovej na Malej scéne ŠDKE, nasledovať bude v utorok 8. septembra 2020 na tom istom mieste činoherný kabaret Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne a o deň neskôr, 9. septembra 2020, uvedieme v Historickej budove ŠDKE predstavenie Beethovenovej opery Fidelio. Trojica týchto predstavení je venovaná 75. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny.
V prvej polovici sezóny sú v dramaturgickom pláne Štátneho divadla Košice štyri premiérové tituly. Všetky mali mať premiéru v končiacej sezóne 2019/2021, kvôli koronakríze bolo ich uvedenie prenesené do novej sezóny 2020/2021.
Profesionálne slovenské divadlo oslavuje v tomto roku 100. výročie vzniku. Pri tejto príležitosti činohra už ukončila prípravy pôvodnej slovenskej hry s názvom Borodáč alebo Tri sestry trojice autorov – Karola Horáka, Michala Ditteho a Michala Baláža. V internej premiére pre zamestnancov divadla ju uviedla v utorok 30. júna, jej svetová premiéra bude v piatok 25. septembra 2020 v Historickej budove ŠDKE. V réžii Júlie Rázusovej na netradičnej viacpódiovej scéne Markéty Plachej vrátia herci divákov o niekoľko desaťročí späť do čias, keď jeden zo zakladateľov slovenského profesionálneho divadla a zakladateľ Štátneho divadla Košice Janko Borodáč režíroval v Košiciach Čechovove Tri sestry.
Druhou jesennou premiérou bude v piatok 23. októbra 2020 v Historickej budove ŠDKE autorská baletná inscenácia režiséra a choreografa Ondreja Šotha Rudolf Nurejev, ktorá prinesie biografický príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca. Bude aj príbehom o neslobode a o tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí. V titulnej postave by sa mal predstaviť svetoznámy Vladimir Malakhov, vo svetovom balete považovaný za jedného z najlepších tanečníkov svojej generácie. Európska tanečná kritika ho dokonca označila za „tanečníka storočia“.
Na Malej scéne ŠDKE bude prvou premiérou sezóny 2020/2021 inscenácia hry súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga s názvom Čierna voda. V réžii v Košiciach debutujúceho Braňa Mazúcha ju činohra uvedie v piatok 13. novembra 2020. Hra je príbehom Franka a Leyly , ktorí na niekoľko okamihov uverili, že pochádzajú z toho istého sveta, z jednej spoločnosti. Áno, žili v jednej spoločnosti, ale tá spoločnosť mala dve tváre, a teraz, po dvadsiatich rokoch má tých tvárí ešte viac. Autor si v tejto hre plní sen letnej noci o svete, kde všetky sociálne, kultúrne a náboženské rozdiely odnáša voda, Čierna voda.
Prívlastok košická bude mať 27. novembra 2020 premiéra opery Werther skladateľa Julesa Masseneta, inšpirovaná kultovou knihou nemeckého básnika J. W. Goetheho Utrpenie mladého Werthera. Werther bude návratom režisérky Lindy Keprtovej do Košíc, hudobné naštudovanie bude mať na starosti šéfdirigent Vinicius Kattah. Massenet operu napísal v osemdesiatych rokoch 19. storočia, ale jej prvú verziu parížska opera odmietla pre jej závažný námet. Skladateľ ju na nejaký čas odložil a napokon po prepracovaní mala premiéru vo Viedni v roku 1892. Massenetov kompozičný štýl púta pozornosť predovšetkým bohatou melodickosťou a farebnou inštrumentáciou.
Svjatoslav Dohovič, webeditor a PR