Sloboda médií v demokratickej spoločnosti je nedotknuteľná. Novinári musia svoju slobodu vyvažovať zodpovednosťou za svoju prácu, a postupovať eticky v súlade so všeobecne akceptovateľnými hodnotami. Osobitne dnes, kedy sa novinárska profesia stala obsahom vášnivého verejného diskurzu.
O tom, akú úlohu pri formovaní novinára má spĺňať stavovská organizácia, hovorili 3. mája, počas svetového dňa slobody tlače, zástupcovia vplyvných médií. Na stretnutí v Dome novinárov zástupcovia TV Markíza, TA3, Pravdy, TA SR, SITA, TV Lux a Rádia Lumen diskutovali o novom programovom zameraní syndikátu novinárov a o tom, ako motivovať novinársku obec, aby sa viac priklonili k svojej stavovskej organizácii. Mediológ a publicista Jozef Tinka predstavil novú víziu syndikátu, vychádzajúcu z piatich pilierov:
- Ochrana novinárov pred útokmi a perzekúciami politikov a oligarchov.
- Posilnenie samoregulačných mechanizmov – etickej zodpovednosti novinárov za svoju prácu voči verejnosti.
- Ochrana novinárov v pracovnoprávnych vzťahoch voči svojvôli zamestnávateľov resp. majiteľov médií.
- Systém celoživotného vzdelávania – napríklad zriadenie co-workingového centra, vybudovanie odborných databáz, podpora dátovej žurnalistiky, vzdelávacie programy a podobne.
- Výchova mladých novinárov.
Diskutujúci sa zhodli na tom, že v informačnom veku, ktorý je príznačný infláciou informácií, je treba odlíšiť tradičnú žurnalistiku od iných prejavov slobody slova a zadefinovať, kto je novinár a kto teda je objektom ochrany v rámci slobody tlače.
Zástupcovia médií sa zhodli, že stretnutie bolo nanajvýš užitočné a aktuálne a budú pokračovať s tým, že do procesu tvorby moderného syndikátu novinárov chcú získať aj predstaviteľov ďalších médií.
Jozef Tinka, projektový manažér SSN
FOTO: Jakub Kňažko, SSN