Doprava a biela palica. Spojenie, ktorého úlohou je už celé desaťročia zaisťovať bezpečnosť na cestách. Áut aj chodcov. A viete, že práve biele palice, ktorými na parížskych križovatkách policajti riadili premávku, inšpirovali Guille d´Herbemontovú? Vďaka nej sa biela palica stala ochranným znakom nevidiacich v dopravnom ruchu, pomôckou pri samostatnom pohybe, „predĺženou rukou“ nevidiaceho, pomocou ktorej dokáže identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu, upozornením nielen vidiacich chodcov, ale aj vodičov na prítomnosť človeka so zrakovým postihnutím. V priebehu niekoľkých rokov sa biela palica rozšírila do mnohých krajín a napokon bola Svetovou radou pre blaho slepcov odporúčaná všetkým vládam ako oficiálny znak nevidiacich. Od roku 1964 si na podnet Svetovej únie nevidiacich (WBU) 15. októbra pripomíname Svetový deň bielej palice.
„V súlade s pravidlami cestnej premávky vodiči rešpektujú pokyny dávané bielou palicou, tzv. smerovkou, ktoré dáva policajt, a rovnako aj signály a upozornenia, ktoré dáva bielou palicou nevidiaci. V oboch prípadoch je však úloha bielej palice jasná – zaručiť bezpečnosť,“ hovorí plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. „Som rád, že ľudskosť a ohľaduplnosť na našich cestách ešte stále je. Všetkým účastníkom cestnej premávky aj v mene nevidiacich za to ďakujem,“ dodáva.
Na spojenie dopravy a bielej palice každoročne upozorňuje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, a to výchovnou akciou Deň bielej palice. Jej už 8. ročník sa vďaka spolupráci s Prezídiom Policajného zboru a Mestskou políciou hlavného mesta SR Bratislavy uskutoční v piatok 13. októbra v celkovo 48 mestách na 55 priechodoch pre chodcov. Zoznam spolupracujúcich miest, konkrétnych priechodov pre chodcov a čas konania akcie je k dispozícii na www.unss.sk v sekcii Novinky. Celkové výsledky Dňa bielej palice 2017 zverejníme na webe ÚNSS v piatok 13.októbra po 18:00.
Vodiči sa na stretnutie s chodcom s bielou palicou môžu pripraviť. V uplynulom roku vzniklo krátke inštruktážne video, ktoré ozrejmí, ako bezpečne identifikovať, kedy sa nevidiaci chystá vstúpiť na vozovku, prečo je biela palica chvíľu zvisle pred telom a chvíľu vodorovne vo výške pása a ako chodca so zrakovým postihnutím adekvátne upozorniť, že môže bez obáv prejsť na druhú stranu vozovky. Všetkým je k dispozícii na stránke www.unss.sk/Publikácie pod názvom Bezpečne na cestách s bielou palicou.
„Som rád, že do 8. ročníka osvetovej akcie Deň bielej palice sa zapojíme aj my, a to na dvoch frekventovaných priechodoch pre chodcov v hlavnom meste,“ povedal vrchný komisár Ivan Lechner, náčelník bratislavskej mestskej polície. „Preventívnym dopravným aktivitám sa venujeme pravidelne, či už formou dopravných výchov v predškolských a školských zariadeniach, alebo na priechodoch pre chodcov pred vybranými ZŠ. Verím, že aj keď akcia bude prebiehať v piatok trinásteho, čierny deň to na cestách nebude a motoristi si opäť o čosi viac uvedomia potrebu chodcov (nie len tých so zrakovým postihnutím) rešpektovať.“
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má viac ako 4 000 členov združených v 64 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.
Kontakt:
Dušana Blašková, PR manažérka ÚNSS
Tel.: 02/69 20 34 38, 0911 469 653
e-mail: dusana.blaskova@unss.sk